Історія українського прапора: від заборони до символу держави

Опубликовано Треплов Валерий - вс, 28/01/2024 - 11:30
о

Понад три десятиліття тому, 28 січня 1992 року, Верховна Рада прийняла постанову, згідно з якою Державним прапором України було затверджено синьо-жовтий. Кольори, що супроводжували українців протягом століть, стали одним з офіційних символів держави, пише «Наше місто».

Що цікаво, у перші роки незалежності існувала певна колізія. Так, постанова, що затверджувала синьо-жовтий прапор як державний, була прийнята. Однак до 1996 року діяла конституція ще радянської України. Там було прописано, що офіційним стягом республіки є червоний з блакитною стрічкою.

З прийняттям Конституції незалежної України протиріччя було зняте. Водночас слід відзначити, що синьо-жовтий прапор активно використовувався українцями ще до проголошення незалежності. Зокрема в нашому місті, попри протидію радянських державних органів, його вперше було піднято на площі перед театром Шевченка.

Однак історія синьо-жовтих кольорів у вітчизняній історії не обмежується ХХ – ХХІ сторіччями. Геральдисти знають, що на теренах сучасної України ці кольори з’являються ще у період Середньовіччя.

Широке розповсюдження синьо-жовтий прапор отримав у період революції 1917-21 років як в Українській народній республіці, так і в Українській державі гетьмана Скоропадського. Потім десятиріччями він був під забороною. За публічну демонстрацію прапора можна було отримати чималий тюремний строк. І ось нарешті, у 1990-х роках національний стяг стає Державним прапором незалежної України.

 

За матеріалами Наше Місто.