Черговий обмін військовополоненими став найбільшим з 24 лютого, початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України. Додому повернулися 215 українських захисників та захисниць.
Про це повідомили у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Серед українських воїнів, яких вдалося визволити з полону держави-агресора, — Герої України Денис Прокопенко (“Редис”) — командир Окремого загону спеціального призначення “Азов”, Євгеній Бова — командир Першого окремого батальйону морської піхоти, Лев Пашко — командир роти “Азову”.
Звільнено з полону також Сергія Волинського (“Волину”), в. о. командира 36-ї окремої бригади морської піхоти, Святослава Паламара, заступника командира полку “Азов” по роботі з особовим складом, Дениса Шлегу, командира 12-ї бригади оперативного призначення ім. Дмитра Вишневецького, Олега Хоменка, командира комендантської роти, який безпосередньо здійснював командування обороною “Азовсталі”, Дмитра Козацького, старшого солдата, фото та відео якого з “Азовсталі” облетіли весь світ.
Додому їде знаменита “Пташка” Катерина Поліщук — парамедик-доброволиця Національної гвардії України. Своїм співом вона підтримувала бойовий дух воїнів у підземеллях “Азовсталі”. Повертається Мар’яна Мамонова, 30-річна військова лікарка, капітан медичної служби. Зараз вона перебуває на останньому місяці вагітності.
Серед звільнених — військовослужбовці НГУ, ВМС України, ЗСУ, ДПСУ, ТрО, НПУ, СБУ, Держмитслужби, ДССТ, а також двоє цивільних. 124 захисники, звільнені з полону, належать до офіцерського складу, 89 — до рядового й сержантського складу. Загалом 108 бійців "Азова", загалом 188 героїв "Азовсталі" та Маріуполя. Восьмеро – поранені під час російського теракту в Оленівці.
У межах обміну полоненими на свободі опинилися також десять захисників України — громадян інших держав. Визволених захисників-іноземців доставили 21 вересня до Ер-Ріяду, столиці Королівства Саудівська Аравія.
На звільнених захисників та захисниць чекає процес реабілітації, адаптації, відновлення та лікування. З повним списком звільнених оборонців можна ознайомитися на сайті КШППВ.
5 командирів захисників Маріуполя обміняли на 55 російських військових. Безпосередньо 200 захисників обміняли на Віктора Медведчука. В.о. Голови СБУ Василь Малюк підкреслив, що обмін Віктора Медведчука на українських захисників не перешкоджає розгляду його справ у суді.
"Це стосується і ухвалення рішень, і призначення покарання, і конфіскації арештованого майна. Адже у такому разі застосовується процедура спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченого", - заявив він.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що п'ятеро командирів захисників Маріуполя залишатимуться в Туреччині до кінця війни - такими були умови обміну. Там вони перебуватимуть під особистим протекторатом турецького президента та в комфортних умовах, також матимуть можливість проводити особисті зустрічі.
"Ми памʼятаємо про всіх наших людей і намагаємось врятувати кожного українця. У цьому сенс України, наша сутність, цим ми відрізняємось від ворога. Ми цінуємо кожне життя! І обовʼязково зробимо все, щоб врятувати усіх, хто перебуває в російському полоні", - підкреслив голова держави.