Нові правила мобілізації: кого позбавлять права керувати транспортними засобами

Опубликовано Треплов Валерий - пт, 09/02/2024 - 10:25
о

У зв'язку з можливим оновленням правил мобілізації в Україні, деякі категорії громадян можуть втратити право на керування транспортними засобами. Кого саме це стосується, та як уникнути проблем. Про це детальніше читайте в матеріалі «Дніпро Оперативний» 

Хто може бути позбавлений права керувати транспортом під час мобілізації?

Згідно з новим законопроєктом, право на керування транспортом та отримання водійських посвідчень, можуть втратити наступні категорії громадян:

 • Чоловіки призовного віку (25-60 років), які отримали мобілізаційне розпорядження, але не з'явилися до військового комісаріату без поважних причин.
 • Військовозобов'язані, які самовільно залишили місце служби або звільнилися з військової служби без законних підстав.
 • Громадяни, які ухиляються від мобілізації (наприклад, шляхом подання неправдивих відомостей про себе або членів сім'ї).

Обмеження на керування транспортом для військовозобов'язаних діє до моменту виконання ними своїх обов'язків, а саме явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).

У разі якщо призовник не з’явився, керівник ТЦК надсилає відповідну інформацію до виконавчої служби. МВС призупиняє дію водійського посвідчення в базі даних. Виконавча служба заблоковує рахунки.

На практиці це означає, що поліція, зупинивши водія та перевіривши його в базі даних, отримує інформацію про позбавлення права керування.

Важливо:

 • Це лише загальний перелік, і остаточне рішення про те, чи буде особа позбавлена права на керування транспортом, прийматиметься військовим комісаріатом.
 • Позбавлення права на керування транспортом може бути застосовано як адміністративне стягнення або кримінальна відповідальність

Які категорії водійських посвідчень підпадають під обмеження?

Згідно з новим проєктом закону про мобілізацію, обмеження на керування транспортом стосуються майже всіх категорій

Це означає, що, якщо ви підпадаєте під одну з категорій, ви можете втратити право керувати будь-яким видом транспорту, на який у вас є водійське посвідчення.

Остаточний перелік буде сформовано після затвердження проєкту закону. 

Які штрафи за порушення нових правил?

За порушення нових правил мобілізації передбачені такі штрафи:

 • Порушення правил військового обліку: штраф: 500-1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500-17000 грн).
 • Порушення законодавства про оборону. Приклади: неявка за мобілізаційним розпорядженням, самовільне залишення місця служби. Штраф для громадян: 25 500-34 000 грн
 • Порушення законодавства про військовий обов'язок для посадових осіб. Приклади: неналежне ведення військового обліку, несвоєчасне повідомлення про зміни у даних військовозобов'язаних. Штраф: 34 000-85 000 грн.

Крім того, за ухилення від мобілізації може бути застосована кримінальна відповідальність:

 • Виправні роботи на строк до 2 років.
 • Позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Як уникнути проблем:

 • Своєчасно з'являтися до військового комісаріату за мобілізаційним розпорядженням.
 • Мати при собі документи, що підтверджують поважні причини неявки (наприклад, довідка про стан здоров'я).
 • Не ухилятися від мобілізації.

За матеріалами Дніпро Оперативний.