Штраф за шашлик на природі: сума та коли накладається

Опубликовано Треплов Валерий - чт, 08/05/2025 - 16:08
1

Відпочинок на природі: законодавчі обмеження щодо приготування шашликів та відповідальність за порушення. Про це повідомляє Дніпровська порадниця з посиланням на Департамент правового забезпечення Дніпровської міської ради.

У весняно-літній період громадяни України часто надають перевагу відпочинку на природі, зокрема біля водойм або в лісових масивах. Однією з традиційних форм такого дозвілля є приготування страв на відкритому вогні, зокрема шашликів. Однак чинне законодавство України містить чіткі обмеження щодо місць, де допускається розведення багать. Недотримання цих вимог може призвести до накладення адміністративної або навіть кримінальної відповідальності.

Згідно із законодавством, заборонено розводити вогонь та смажити шашлики у таких місцях  

на відстані менш ніж 30 метрів від водойм;
у лісах та лісосмугах поза межами спеціально визначених і обладнаних місць відповідно до вимог Закону України «Про порядок організації охорони і захисту лісів»;
на відстані менше ніж 5 метрів від будівель і споруд, якщо місце для розпалювання вогню не обладнане та не обгороджене негорючими матеріалами, згідно з Правилами пожежної безпеки України;
на території природно-заповідного фонду, зокрема в заповідниках, національних природних парках, заказниках тощо відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України»;
  у зонах підвищеної пожежної небезпеки: сільськогосподарських угіддях, торфовищах, військових зонах тощо, згідно зі статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
у межах населених пунктів (двори, дитячі майданчики, сквери, парки), якщо відсутні спеціально облаштовані місця для цього, відповідно до статті 152 КУпАП.

Окрім вибору місця, законодавство також регламентує матеріали, що використовуються для розведення вогню. Забороняється використовувати самовільно зібрані дрова або зрубані дерева. Дозволено застосовувати залишки сухої рослинності, але лише за умови безвітряної погоди. Найбезпечнішим з точки зору пожежної безпеки є використання готового магазинного деревного вугілля.

Види відповідальності за порушення правил розведення вогню

Розмір адміністративного штрафу за порушення залежить від характеру і місця правопорушення  
  При розведенні вогню в лісовій зоні порушення кваліфікується як недотримання правил пожежної безпеки в лісах (стаття 77 КУпАП). Розмір штрафу становить від 1530 до 4590 грн.

У межах населених пунктів порушення розглядається як недотримання правил благоустрою (стаття 152 КУпАП), за що передбачено штраф у розмірі від 340 до 1360 грн.
Якщо після приготування їжі вогонь не було належним чином загашено і на місці залишилися палаючі залишки, можливе додаткове накладення штрафу в розмірі від 1530 до 4590 грн.

У випадках, коли правопорушення вчиняють посадові особи, розміри штрафів можуть бути збільшені.
  Найсерйозніша відповідальність настає, якщо залишений без нагляду вогонь призвів до масштабної пожежі. У такому разі винна особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності за статтею 270 Кримінального кодексу України, що передбачає обмеження або позбавлення волі строком до трьох років.