Юристи запевняють, що отримання українського громадянства – квест, пройти який здатен не кожен. Основною перешкодою у даному випадку називають перепони, які чинить Державна міграційна служба України.
Через розрив юридичних стосунків із країною агресором після початку повномасштабного вторгнення процедура додатково ускладнилась, свідчить розслідування ТК "ДніпроTV".
Столичний адвокат Олексій Скорбач з 2011 року допомагає людям у нерівних протистояннях. Він зазначає, що будь-яку процедуру можуть довести до 9 кола пекла. За законом питання подання на громадянство розглядається протягом 2-5 місяців, проте в адвоката є приклади, коли його клієнти не могли отримати відповідь 3-5 років.
"Міграційна служба дуже часто вигадує нові документи, хоча це заборонено. Наприклад вони люблять просити довідку про те, що вас не притягували до відповідальності на Батьківщині. Хоча для правової групи така довідка не передбачена. Вона передбачається, якщо ви йдете за указом президента. Але міграційна служба вимагає її від всіх", – каже Скорбач.
Адвокат також додав, що під час війни з’явилася ще одна проблема: люди, яких фактично змусили прийняти російське громадянство на окупованих територіях, зараз не можуть повернути собі український паспорт. Такі складнощі лише створюють корупційні схеми в країні:
"Одна строчка, там просто прізвища йдуть в рядок на декілька рулонів. І щоб розглянули вашу справу, там є окремі працівники, які домовляються: "Ви хочете, щоб було скоріше?" – "Так, хочу". Тоді люди дають 2,3,5 тисяч доларів, і це прізвище магічним чином з’являється в указі Президента. От і все", – каже адвокат Олексій Скорбач.
Тим часом СБУ викрила на схемах легалізації росіян заступника очільника Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у Києві та Київській області. Клієнтами були громадяни росії та країн з підвищеною терористичною загрозою з Близького Сходу та Центральної Азії.
"Чиновник налагодив механізм безпідставного оформлення українських документів для нелегалів. Під його керівництвом учасники схеми "гарантували" іноземцям видачу посвідок на тимчасове або постійне проживання в Україні, а також посвідчення біженців. Крім того, ділки обіцяли нелегалам працевлаштування в Києві та Львові у сервісах швидкої доставки. Вартість послуг зловмисників становила від 10 до 15 тисяч доларів з людини, залежно від країни походження, типу документа і термінів його оформлення", – заявили у СБУ.
Нового ж очільника Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області Богдана Чегіля журналісти пов’язують з шахрайськими схемами незаконного виїзду чоловіків призовного віку за кордон. Є ймовірність, що саме він допоміг дніпровському кримінальному авторитету Олександру "Наріку" Петровському незаконно покинути країну. Журналісти надіслали запит до міграційної служби і чекають на відповідь.