Календар свят: чи будуть вихідні на Новий рік

Опубликовано Треплов Валерий - сб, 07/12/2024 - 18:25
о

2025 рік наближається, і багато українців вже очікують на відпочинок та святкові зустрічі. Однак вже третій рік поспіль через повномасштабне вторгнення росії в Україну відсвяткувати Новорічні свята мирно та спокійно знову не вдасться, а традиційний розклад вихідних змінився. Тож які зміни у графік свят приніс воєнний стан та чи зможуть українці зустріти 2025 рік вдома? Детальніше про це читайте у матеріалі ІА «Дніпро Оперативний». 

Які свята відзначаємо наприкінці року?

Окрім Нового року, наприкінці 2024 року українці відзначатимуть важливі церковні свята, які зазвичай святкують у родинному колі. Зокрема найбільш очікуваніші свята у грудні - День Святого Миколая, Святвечір та Різдво.

День Святого Миколая

6 грудня – день, який зазвичай із нетерпінням чекають діти. Саме цього дня вранці вони очікують побачити під подушкою подарунки від Святого Миколая. Вважається, що на День Святого Миколая особливо важливо займатися благодійністю, наслідуючи приклад святого, який допомагав бідним і нужденним. 

Святвечір

Перед Різдвом віряни обов’язково збираються разом на Святвечір, який за Григоріанським календарем припадає на 24 грудня. Це особливий вечір, що знаменує початок Різдвяних свят, і є часом глибокої духовності, родинного тепла та збереження давніх традицій. 

На Святвечір родина збирається за святковим столом, готуючи різноманітні страви, багато з яких мають символічне значення. Перед трапезою зазвичай читають молитву, звертаючись до Бога з подякою та благословенням для родини. Особливо важливим є цей вечір для тих, хто дотримується стародавніх обрядів — саме цього вечора вони згадують своїх померлих родичів та вшановують пам’ять про них. Головна страва вечора — кутя. Окрім неї, подають узвар, вареники, борщ, капусту з грибами, рибу та інші страви. Перед трапезою зазвичай читають молитву.

Різдво

Наступним після Святвечора йде день народження Ісуса Христа – Різдво. Зазначимо, що починаючи з 2023 року Різдво в Україні святкують 25 грудня, за Григоріанським календарем. Це одне з найважливіших християнських свят, яке відзначається не лише вірянами, а й кожною українською родиною, що шанує традиції. Святкування Різдва завжди наповнене радістю, молитвами, колядками та звістками про народження Спасителя. Серед основних атрибутів цього свята — кутя, різдвяна зірка, колядки та вертеп.

Вихідні дні на Новий рік 2025: офіційна позиція уряду

Новий рік 2025 припадає на середу, а отже можна було б сподіватися на додаткові вихідні. Однак за розпорядженням Президента України, Володимира Зеленського, воєнний стан продовжили до 7 лютого 2025 року. Тому, згідно Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» відпочивати під час Новорічних та Різдвяних свят цього разу знову не вдасться. 

Отже, 1 січня 2025 року під час війни не вважається вихідним днем. А робота на Новорічні свята під час воєнного стану оплачується за стандартними умовами для більшості працівників. Різдво також не є винятком із правил. Отримати вихідний на Новорічні свята 2025 можливо лише оформивши відпустку. 

Важливо зазначити, що дане правило не стосується приватних установ. Тут роботодавці можуть організувати корпоративні відпустки або скоротити робочі години для співробітників під час святкових днів.

Як працюватимуть державні установи та організації на Новий рік

Як ми зазначали вище, вихідних під час Новорічних свят, найімовірніше, не буде, а отже державні установи на Різдво та Новий рік працюватимуть за стандартним графіком. Зауважимо, що приватні компанії мають право самостійно регулювати графік роботи, тому дізнаватися про роботу таких установ варто додатково, на офіційних порталах. 

Які ще свята будуть у січні 2025 року

За новоюліанським календарем, 6 січня відбудеться ще одне головне свято – Водохреща. Цей день є завершенням різдвяних свят і відзначається важливим християнським обрядом — освяченням води. Головний обряд під час Водохрещі, що символізує очищення від гріхів і духовне відродження, - занурення в освячену воду. А на стіл, згідно традицій, готують рибну страву.

А трохи пізніше українці святкуватимуть Старий Новий рік. Це відбудеться 13 січня, на Щедрий вечір, та супроводжуватиметься щедрівками і святковою вечерею.