Водіям, які планують подорожувати за кордон у 2025 році, варто підготуватися до важливих змін у міжнародному страхуванні «Зелена картка». Саме тоді цей міжнародний сертифікат страхування почнуть використовувати в електронному вигляді. Детальніше про три ключові зміни у «Зеленій картці» та чого варто очікувати водіям із їх введенням розповість «Дніпро Оперативний».
Що таке міжнародне страхування "Зелена картка"
Міжнародне страхування «Зелена картка» - це міжнародне свідоцтво про страхування транспортного засобу. Оформлення цього страхового полісу засвідчує той факт, що водій автомобіля буде нести принаймні мінімальну відповідальність за нанесення збитків.
Таким чином, у разі ДТП, яке станеться за кордоном, страхова компанія гарантує відшкодування завданих збитків потерпілим. Зауважимо, що така ініціатива застосовується до обох сторін учасників аварії, тобто документ забезпечує страховий захист водія під час подорожі за кордон.
Міжнародне страхування «Зелена картка» необхідне для в’їзду у країни Європи, а також у деякі зони за її межами. Список країн, який нині складається з понад 48 найменувань, час від часу оновлюється. Тому перед кожним плануванням поїздки водіям необхідно буде перевіряти наявність свого пункту призначення у системі страхового полісу.
Нові правила оформлення полісу: що потрібно знати водіям?
Нині у водіїв є можливість швидкого оформлення договору на отримання «Зеленої картки» прямо перед заїздом до країни призначення, але наступного року страхові компанії вже не зможуть надавати страхові сертифікати, які розпочнуть свою дію одразу у день оформлення.
Вже з 1 січня 2025 року водіям потрібно буде ретельніше планувати поїздки за кордон, адже оформлення міжнародного страхування «Зелена картка» матиме деякі нюанси. Так, оформлення полісу необхідно буде робити завчасно. Як зазначили у Моторно-транспортному бюро, за новими правилам договір стосовно оформлення міжнародного страхування набиратиме чинність не в день його укладання, а тільки опісля 00:00. Дані про договір вноситимуться системою у Єдину централізовану базу даних не раніше наступної доби після запису про нього.
Важливо взяти до уваги те, що міжнародне страхування «Зелена картка» може бути визнана недійсною, якщо договір не підтягнеться у базу даних. У такому випадку водію відмовлять у перетині кордону, адже транспорт вважатиметься незабезпеченим страховим захистом.
Вільне ціноутворення: як це вплине на вартість страхування?
З початку 2025 року тариф на міжнародне страхування «Зелена картка» може визначатися страховими компаніями. Зважаючи на ринкові фактори компанії матимуть право на самостійне встановлення ціни послуги.
Якщо нині ціна укладання договору на отримання «Зеленої картки», наприклад, власнику легкового автомобіля становить 1214 гривень (в усі країни, термін – 15 днів), то з наступного року ціноутворення у страхових компаніях стане конкуретним. Водіям доведеться шукати більш вигідні пропозиції.
Електронна "Зелена карта"
Наразі згідно вимог Моторно-транспортного бюро при перетині кордону водіям необхідно мати при собі роздрукований варіант «Зеленої картки», ба більше – у разі ДТП за кордоном поліція іншої країни має право відмовити у розгляді електронного варіанту міжнародного страхування.
Однак починаючи із 1 січня 2025 року міжнародне страхування «Зелена картка» буде прийматися в електронному форматі. Це офіційно підтвердили в Генеральній асамблеї системи автомобільного страхування та зазначили, що дане нововведення стосуватиметься всіх країн у зоні дії «Зеленої картки», без винятків. Власники цивільного транспорту, які виїхали за кордон, матимуть право показувати сертифікат на телефоні, що значно спростить процедуру перевірки.
Із часом планується повністю відмовитись від паперових варіантів документу.