Останнім часом в Україні військовозобов’язані громадяни почали отримувати повістки від Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) через електронну пошту. Такий спосіб виклику до ТЦК ставить під сумнів його законність, повідомляє «Дніпро Оперативний».
Повістки на електронну пошту: як це відбувається
Військовозобов’язаним, які нещодавно оновлювали свої дані через центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) або мобільний додаток «Резерв+», почали приходити повістки на електронну пошту, пише на своїй Facebook-сторінці адвокат Роман Сімутін. Ці емейли містять вимогу з’явитися до ТЦК, інформацію про можливі наслідки неприбуття, а також QR-код, що формувався через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
На перший погляд, такий підхід виглядає як сучасне рішення для пришвидшення процесу оповіщення. Однак важливим моментом є те, що чинне законодавство не передбачає надсилання повісток електронною поштою.
Що говорить закон?
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, повістки можуть вручатися або надсилатися поштовим зв’язком. Винятків для використання електронної пошти закон не передбачає. Повістки, сформовані через Єдиний державний реєстр, можуть бути надруковані та або особисто вручені військовозобов’язаному, або надіслані рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення.
Адвокат Сімутін наголошує, що факт відправлення повістки на електронну пошту не відповідає вимогам закону і може бути оскаржений у судовому порядку.
Наслідки отримання повістки на електронну пошту
Якщо військовозобов’язаний не з’явиться за електронною повісткою, це може мати серйозні наслідки. Зокрема, за неявку громадянина можуть притягнути до адміністративної відповідальності та оштрафувати. Більше того, такі особи можуть отримати статус «У розшуку» в реєстрах, що може призвести до їх затримання на вулиці чи блокпостах та примусового доставлення до ТЦК.
Що робити у разі отримання електронної повістки?
Адвокат рекомендує військовозобов’язаним, які отримали повістку на електронну пошту, негайно звертатися до суду та оскаржувати ці дії. Оскільки такий спосіб надсилання повісток не є законним, ТЦК у суді повинні будуть довести, що діяли у відповідності до закону.
Отже, отримання повістки через електронну пошту не є підставою для негайної явки до ТЦК, і такі дії можуть бути оскаржені в судовому порядку.