2 жовтня на офіційному порталі Верховної Ради зареєстрували новий законопроєкт №12088, ініціаторами якого стали народні депутати від партії «Слуга народу». Пропонується внесення змін до чинного Закону «про запобігання та протидію домашньому насильству», які передбачають введення визначення терміну «кіберпереслідування» (сталкінг). Детальніше про основні положення законопроєкту та що він може змінити розповість «Дніпро Оперативний».
Що таке «кіберпереслідування» і як його визначає закон
«Сталкінг» або «кіберпереслідування» вважається одним із видів кібербулінгу, що представляє собою прояву агресії стосовно іншої людини, використовучи Інтернет-технології. У терміні «кібербулінг» беруться до уваги всі види агресії, які можна вчинити за допомогою соціальних мереж. Серед них може бути: публікація особистої інформації іншої особи, фотографій, відео, створення сторінок з метою образити когось; дескримінація у коментарях, повідомленнях; залякування тощо. Кіберпереслідування є одним із найнебезпечніших видів кібербулінгу та зазвичай призводить до трагічних наслідків, таких як побиття, зґвалтування або навіть вбивство.
Згідно проєкту Закону, нові зміни визначатимуть кіберпереслідування як вид злочинного переслідування у формі постійного спостереження за особою без її згоди, що виконується за допомогою інформаційних чи комунікаційних технологій. Йдеться мова про те, що злочинець виконує кіберпереслідування шляхом обробки особистої інформації жертви, викравши її персональні дані або ж шпигуючи за «ціллю» через соціальні мережі. Крадіжка паролів, злом будь-яких пристроїв для доступу до приватного простору іншої людини для встановлення її місцезнаходження також вважатиметься кіберпереслідуванням.
Які зміни передбачає новий законопроект
Окрім кіберпереслідування пропонується запровадити термін «сталкінг», який буде означати форму психологічного домашнього насильства, за яке також передбачається покарання. Згідно проєкту закону про кіберпереслідування сталкінг виражатиметься у нав’язливій увазі до людини з боку іншої особи або групи осіб – стеження або неодноразове перебування біля місця проживання жертви.
Введення нових термінів в закон про домашнє насильство також означає, що за них буде передбачене певне покарання.
Окрім цього, нардепи пропонують внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України: застосування обмежувального заходу для осіб, які вчинили домашнє насильство, з моменту його проголошення. Оскарження цього рішення не припинить його виконання.
Які види покарань передбачені за онлайн-сталкінг?
Нині чинне законодавство України не передбачає покарання за кіберпереслідування (онлайн-сталкінг). Також у створеному законопроєкті наразі не запропоновано, до якого саме покарання притягуватимуть винних в онлайн-сталкінгу.
Однак ініціатори проєкту Закону про кіберпереслідування у пояснювальній записці звертаються до міжнародного досвіду з криміналізації сталкінгу у будь-якій з його форм. Найімовірніше, при обговоренні законопроєкту нардепами та при обранні покарання за кіберпереслідування будуть братися до уваги законодавства інших країн.
Міжнародний досвід у боротьбі з кіберпереслідуванням
Як пояснили нардепи, сталкінг у деяких країнах криміналізували ще у 80-90х роках. Зокрема у США злочинне переслідування стало правопорушенням наприкінці 20 століття. За сталкінг там передбачається кримінальна відповідальність. До речі, ухвалили Закон після вбивства місцевої актриси її шанувальником, який перед цим протягом трьох років переслідував її та домагався.
Кримінальний кодекс наступної країни, Канади, сталкінг визначає як «кримінальне переслідування», яке оцінюється як «підготовчий злочин». До визначення цього терміну, окрім переслідування, входять: примуси, погрози (щодо особи або її близьких), залякування, таємне спостереження за місцем проживання, роботи, перебування жертви, перешкоджання проходу чи проїзду тощо. За такі протиправні дії та у разі доведення вини у Канаді карають позбавленням волі на строк до 2 років. У разі смерті потерпілого внаслідок сталкінгу винуватцю загрожує до 5 років позбавлення волі.
У Франції злочинне переслідування вважають кримінальним проступком. Якщо сталкінг не призводить до серйозних наслідків та порушує права та гідність жертви, винуватця каратимуть позбавленням волі на строк до двох років або штрафом у розмірі 30 тисяч євро. Якщо переслідування здійснює колишній партнер шляхом девітантної поведінки, його можуть відправити за ґрати на 3 роки або виписати штраф у розмірі 45 тисяч євро. Якщо внаслідок протиправних дій потерпіла/ий отримала втрату працездатності (понад вісім днів), покарання збільшиться – позбавлення волі на п'ять років або штраф 75 тисяч євро. У разі самогубства жертви або спроби накласти на себе руки через постійний психологічний тиск чи погрози, винуватець відбуватиме покарання за ґратами протягом 10 років, або сплатить штраф 150 тисяч євро.
В Естонії за переслідування, залякування, втручання у приватне життя особи проти її волі, приниження, що виконується неодноразово, карають штрафом або позбавленням волі на один рік. Мова йдеться не тільки про сталкінг, але й кіберпереслідування. А за незаконне слідкування за особою з метою збору даних про неї карають позбавленням волі на строк до трьої років або штрафом.
Кіберпереслідування регулюється і законами Великобританії. Там це входить у термін «сталкінг» та має на увазі такі дії:
- стеження за особою будь-яким чином, шпигунство, переслідування;
- намагання контактувати використанням будь-яких технологій;
- публікація будь-якого компрометуючого матеріалу про певну особу;
- моніторинг використання особою Інтернет-мережі;
- посягання на майно жертви.
Якщо подібні протиправні дії та інші випадки сталкінгу, які передбачені чинним законодавством країни, призвели до порушення психічного чи фізичного стану жертви, порушника каратимуть позбавленням волі на строк до 5 років або штрафом.
В Ірландії 2021 року ухвалили «Закон Коко» після самогубства Ніколь Фокс, яка стала жертвою кіберпереслідування. Чинне законодавство країни притягуватиме до кримінальної відповідальності винних в сталкінгу чи онлайн-сталкінгу. Сюди входять: умисне розповсюдження у мережі Інтернет будь-якої приватної інформації особи з метою її висміювання, дискредитації, приниження гідності; одноразове надсилання погрозливого повідомлення, якщо особа має намір завдати шкоди тому, хто отримає повідомлення; розголошення приватної інформації про особу тощо. В залежності від покарання винуватцю також можуть виписати штраф або його можуть позбавити волі.
2022 року Європейська комісія також ухвалила Директиву щодо криміналізації сталкінгу та кіберпереслідування.
Як захистити себе від кіберпереслідування?
Аби захистити себе від онлайн-сталкінгу рекомендується дотримуватися основних та простих правил. У першу чергу необхідно захистити дані, які можуть бути якимось чином оприлюднені в мережі інтернет. Для цього можна:
- Посилити налаштування конфіденційності на своїх пристроях.
- Обмежити публікації приватних даних чи матеріалів у соціальних мережах або приватних повідомленнях.
- Блокувати та одразу відправляти скаргу на користувачів, які здійснюють агресивну поведінку в Інтернеті або натякають на неї.
- У випадку отримання повідомлення, яке містить будь-які прояви агресії, робити скриншоти.
- Не переходити за невідомими посиланнями.
Куди звертатися за допомогою у разі кіберпереслідування?
Головне – не мовчати, якщо ви відчуваєте чи бачите, що хтось дійсно хоче завдати Вам фізичної чи психологічної шкоди. Можна звертатися до друзів, родини чи спробувати повідомити у поліцію. Якщо новостворений законопроєкт про покарання за кіберпереслідування та сталкінг в Україні буде ухвалено, далі у випадках погроз чи небажаної публікації приватної інформації, можна буде одразу звертатися до правоохороних органів.
4 жовтня законопроєкт було передано на розгляд. Ініціатори впевнені, що його ухвалення значно посилить захист осіб, які стали жертвами домашнього насильства. Також регулювання сталкінгу та кіберпереслідування на законодавчому рівні знизить випадки переслідування та насильства.
За матеріалами Дніпро Оперативний.