Урядова постанова повторює низку положень контраверсій містобудівної “реформи” (5655), який президент Володимир Зеленський відмовився підписати. Про це йдеться у документі “Зміцнення довгострокової стійкості в Україні. Боротьба з корупцією в часи війни”, який оприлюднив Chatham House — Королівський інститут міжнародних відносин (Лондон).
У тексті йдеться про те, що така політика “обмежує місцеве самоврядування у плануванні та впровадженні міського розвитку, ослаблює антикорупційний та громадський контроль… Існує ризик того, що внаслідок недосконалого регулювання можуть виникнути будівельні картелі”.
У цій частині звіту Chatham House посилається на аналітичну статтю громадської ініціативи “Голка”: “Клон скандальної містобудівної реформи. Що підсунув під ялинку Кубраков”, у якій аналітик Георгій Могильний проаналізував законопроєкт 5655 народної депутатки Олени Шуляк (“Слуга народу”) та проєкт урядової постанови-клону, яку подав Мінрегіон.
“Є ризики, що з’являться нові групи впливу, які будуть намагатися зберегти чинну систему… Громадянське суспільство занепокоєне, що довкола коштів на реконструкцію можуть виникати нові групи інтересів і 50% респондентів у опитуванні громадського сектору, як провів Chatham House, зазначили, що є такий ризик. Одним з таких секторів для цієї зони ризику є будівельна галузь… Значні частки національного та місцевих бюджетів будуть виділені на соціальне житло та нову інфраструктуру. Прогнозується, що цей сектор буде зростати і консолідуватися з великими компаніями, які забезпечують до 80% будівельних потреб у всій країні. Наразі ця конкретна галузь створює безліч ризиків корупції”, — зазначають у документі, авторами якого є Джон Лоф та Орися Луцевич.
Окремо в документі йдеться про розробку Україною Містобудівного кодексу, який має бути створений відповідно до європейської практики і над яким наразі працює робоча група у Верховній Раді на чолі з народною депутаткою Ганною Бондар (“Слуга народу”).
Окрім містобудівної реформи, Chatham House у цьому документі згадує і про судову реформу як одну із пріоритетних.
За матеріалами Голка.