24 серпня церковне свято день вшанування пам'яті святого Євпла: що не можна робити

Опубликовано Дмитрий Луцков - ср, 24/08/2022 - 08:30
Євпл

Народне свято «Євпатій Коловрат» відзначається 24 серпня (за старим стилем – 11 серпня). У цей день вшановується пам'ять святого мученика Євпатія Коловрата. Інші назви свята: «Євпл», «Кози», «Василь», «Василь день». У народі казали, що Василь "вівцям шерсть дає зимову". Вірили також, що в ніч на мученика Євпла на могилах ходять різні привиди: чути свист, завивання, пісні і бігає білий кінь.

Історія свідчить, що в XIII столітті жив на Русі прославлений воєвода і богатир Євпатій Коловрат, який воював з монголо-татарською ордою після руйнування Рязані. З ним було 17 сотень людей. Бився богатир настільки відважно, що коли він загинув, хан віддав уцілілим російським воїнам його тіло і відпустив їх, висловивши тим самим повагу до хороброго воїна.

Священномученик Євпл був архідияконом у сицилійському місті Катані. Він прославився тим, що завжди носив при собі Євангеліє і при кожній нагоді проповідував язичникам віру Христову. Під час однієї з проповідей Євпла схопили та подали на суд правителя. Незважаючи на тортури, він сповідував себе християнином і викривав невірність язичницьких вірувань. Навіть під час страти Євпл продовжував роз'яснювати євангелію.

На Русі день Євпатія Коловрат вважався страшним. Існувало повір'я, що на болотах з'являється білий кінь, який скаче землею, намагаючись знайти свого загиблого вершника. До ночі кінь приходить на цвинтар, де оббігає всі могили, розкопує землю і жалібно плаче над покійниками. У цей час чується гучний свист і дивний спів. Казали, що сміливці намагалися вловити білого коня, але ні в кого це не вийшло.

За легендою, на тому місці, де з'являвся білий кінь, у давнину було побоїще: вийшли російські князі проти татар, билися не на живіт, а на смерть. На допомогу російським полкам виїхав на білому коні чудо-богатир і поклав не одну сотню ворогів. Але наспів окаянний Батий і вбив молодця. З того часу білий кінь шукає свого господаря, а його завзята сотня співає і свище, сподіваючись, що відгукнеться богатир.

Вважалося, що після заходу сонця на болотах та цвинтарях з'являються таємничі мерехтливі вогні — душі потопельників та тих людей, які померли не своєю смертю. Цього дня заборонялося вживати будь-які алкогольні напої, бо люди вірили, що після цього з'являться родичі, які давно померли, і лаятимуть.

24 серпня традиційно починали стригти овець, щоб ті встигли обрости новою шерстю до великих зимових холодів. У народі так і говорили: "Прийшов Святий Василь овець стригти". Шерсть після стрижки висушували, зачісували, а після жінки приймалися її прясти. Все це намагалися зробити в короткий термін, щоб до зими встигнути нав'язати для всієї родини теплі шкарпетки та рукавиці. Крім того, вважалося, що з вовни, зістриженої на Василя, виходять найтепліші валянки.

Що не можна робити у день вшанування пам'яті святого Євпла:

  • вживати алкоголь, оскільки до людини, яка випила, обов'язково з'являться небіжчики і покарають її;
  • нити і скаржитися на життя і долю, не варто цього дня надмірно лінуватися і думати про свої страхи;
  • ходити на риболовлю до водойм, оскільки потопельники можуть в воду затягти.

Джерело