Цього дня православні відзначають початок Успенського посту, що встановлений у 9 столітті на честь винесення Стародавнього Хреста Господнього. У Константинополі з давніх-давен існував звичай проносити Чесне Древо Хреста вулицями міста. Вважалося, що це захистить мешканців від усіляких хвороб.
Інші назви свята: "Перший Спас", "Маккавей", "Маковий Спас", "Спас на воді", "Мокрий Спас".
Традиції у Медовий Спас 14 серпня:
З цього дня — рівно через місяць після закінчення посту Петрова — починається Успенський піст, що передує великим святам Преображення Господнього і Успіння Божої Матері. Основні віхи Успенського посту — три свята, три Спаси: Всемилостивого Спасителя (Медовий Спас), Преображення Господнього (Яблучний Спас) та перенесення Нерукотворного образу Господа Ісуса Христа (Горіховий Спас).
У деяких місцевостях Перший Спас іменувався Мокрим або Спасом на воді. Цього дня відбувався чин водоосвячення, для чого служителі церкви вирушали до джерел, озер та річок святити воду. Селяни ж вважали корисним купання в освячених водах, щоб змити хвороби та наврочення. Купали також і худобу. Після Мокрого Спасу вже не купалися.
Харчування в Успенський піст:
Успенський піст не такий суворий, як Великий, але суворіше, ніж Петров і Різдвяний пост. У понеділок, середу та п'ятницю наказується харчуватися сухоїдою, у вівторок і четвер можна їсти відварені овочі, але без масла, яке дозволено лише у суботні та недільні дні. До речі, до свята Преображення Господнього (він же Яблучний Спас) церква рекомендує утримуватись від яблук та винограду.
Що не можна робити у Медовий Спас 14 серпня:
- не можна робити прибирання у будинку;
- не можна голосно говорити та шуміти;
- не можна бажати комусь зла навіть у думках;
- не можна вживати жирну їжу;
- не можна пасічникам ходити у старому одязі;
- не можна проводити вечір на самоті;
- не можна букет маків ставити біля ікон;
- не можна сьогоднішньому імениннику просити в борг;
- не можна їсти у сирому вигляді яйця, знесені чорною куркою;
- не можна лаятися та з'ясовувати стосунки.