6 років боротьби за квартиру: як мати та дочка повернули вкрадену нерухомість у Дніпрі

Опубликовано Треплов Валерий - пн, 19/05/2025 - 16:13
о

Мешканка Дніпра провела останні роки життя у судах, доводячи, що її квартиру відібрали за фальшивим дарчим. Після її смерті боротьбу продовжила донька, громадянка США. Чим завершилася ця історія – читайте у матеріалі «Дніпро Оперативний»

17 квітня 2025 року суддя Кіровського районного суду Дніпропетровська Михайло Католікян вирішив, що квартиру потрібно повернути спадкоємиці, а шахрай мусить компенсувати покупцеві збитки. 

Квартира зникла, поки власниця була за кордоном

Все почалося у 2017 році. Жінка, яка ще з 1978 року мешкала у своїй квартирі та приватизувала її у 1994 році, поїхала до доньки у США. Її не було у рідному місті з 2013 року по 2019 рік. Ця обставина і стала відправною точкою для шахрайської схеми.

У грудні 2017 року жінка дізналася від сусідів, що в її квартирі живуть сторонні люди. Як з’ясувалося, ще у вересні того ж року у Державному реєстрі речових прав з’явився запис про нового власника. Підставою став нібито договір дарування, укладений ще у 2010 році між нею та незнайомим чоловіком.

Жінка наполягала, що ніколи не підписувала жодного договору дарування та навіть не знала про його існування. Згодом з’ясувалося: документ був підробкою. Державний нотаріальний архів повідомив, що нотаріус, прізвище якого було вказано в угоді, того дня не посвідчував жодного дарчого. Факт фальсифікації також підтвердив висновок експерта.

Нові «власники» не гаяли часу та тричі перепродали вкрадене житло, щоб створити «добросовісного набувача». У жовтні 2018 року відбувся остаточний продаж і квартиру придбав чоловік за 494 тис. грн, вклавши згодом у ремонт ще понад 180 тис. грн. Щоб укласти угоду, «продавець» приніс нотаріусу фальшиву довідку, в якій було написано, що у квартирі ніхто не прописаний.

Чим закінчилася історія про вкрадену квартиру

У травні 2019 року останній покупець звернувся до суду з позовом, дізнавшись, що не може вселитися у придбану квартиру, оскільки вона має іншу власницю, яка в ній зареєстрована та приватизувала її.  Через місяць після цього справжня власниця теж звернулася до суду — вона просила визнати дарчу недійсною, скасувати запис про нового власника та повернути їй квартиру.

Поки експертизи доводили, що дарча та довідка про зареєстрованих фальшиві, справжня власниця квартири померла. Тоді її дочка, громадянка США, подала заяву про прийняття спадщини та звернулася до нотаріуса по свідоцтво, але той відмовив у видачі документа. Через це дочка подала до суду уточнений позов — вона просила визнати дарчу недійсною, підтвердити її право на квартиру як спадкоємиці, повернути майно та компенсувати 1 млн грн за пережите.

17 квітня 2025 року суддя Михайло Католікян ухвалив рішення, яким частково задовольнив обидва позови. Суд визнав, що дарча недійсна — вона не була посвідчена нотаріально та виявилась підробкою. Через це всі наступні угоди, включно з продажем квартири у 2018 році, теж визнали недійсними.

Суд зобов’язав покупця звільнити квартиру і передати її новій законній власниці. А покупцю, який зроби в ній ремонт, шахрай-продавець мав виплатити більше ніж 1,5 млн грн. Доньці померлої жінки суд теж присудив відшкодування витрат на адвокатів — по 14 040 грн з покупця та продавця.

На момент підготовки матеріалу це рішення ще могли оскаржити.