Хто з чоловіків має право виїжджати за кордон у 2024 році

Опубликовано Треплов Валерий - вс, 06/10/2024 - 20:25
о

В умовах воєнного стану в Україні, всі чоловіки, які підлягають військовому обліку і яким виповнилося від 18 до 60 років, тимчасово позбавлені можливості покинути країну – це прописано в указі президента України № 64/2022. Як виїхати з України сьогодні і що для цього потрібно – читайте в матеріалі «Наше місто» з посиланням на УНІАН.

Відповідно до законодавства України, зокрема постанови Кабінету Міністрів № 57, право на виїзд за кордон під час дії воєнного або надзвичайного стану мають особи, які не підлягають мобілізації або мають відстрочку від неї. Ця категорія громадян може перетинати державний кордон України за умов, передбачених зазначеною постановою:

  • Особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
  • Громадяни України, які перебувають у шлюбі з особами з інвалідністю, можуть виїхати за кордон разом зі своїми дружинами/чоловіками за умови надання документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність другої половинки. Ці документи мають бути нотаріально засвідчені.
  • Особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.
  • Особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду.
  • Батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, за наявності свідоцтва про народження дитини або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями), посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, в якому зазначено статус “дитина з інвалідністю”, або довідки про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю.
  • Батьки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, за наявності свідоцтва про її народження та документів, що підтверджують інвалідність (їх нотаріально засвідчених копій).
  • Баби, діди, повнолітні брати, сестри, мачухи, вітчими, які супроводжують дітей з інвалідністю для виїзду за межі України, у разі їх приналежності до категорії осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, за наявності у них відповідних підтвердних документів та документів, що підтверджують родинні зв’язки (їх нотаріально засвідчених копій).
  • Особи, які потребують постійного догляду, – у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду.
  • Опікуни осіб з інвалідністю, визнаних судом недієздатними, які супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності рішення про призначення опікуна над такою особою, а у разі, коли опікуна такій особі не призначено, – один з повнолітніх членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність (їх нотаріально засвідчених копій);
  • Особи з інвалідністю або інші особи, які потребують постійного догляду, які проживають (перебувають) у закладах/установах незалежно від форми власності та підпорядкування і отримують соціальні послуги із стаціонарного догляду, паліативного догляду, підтриманого проживання (далі – заклади догляду), – у супроводі працівників закладу догляду, уповноважених директором закладу догляду або особою, яка його заміщує (за наявності наказу директора закладу догляду або особи, яка його заміщує, про виїзд осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, за межі України та документів, що підтверджують інвалідність). При цьому осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, можуть супроводжувати працівники закладу догляду, які перебувають на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів, з розрахунку одна особа на 25 осіб з інвалідністю та інших осіб, які потребують постійного догляду.

Чоловіки віком від 18 до 60 років, які згадані в третьому-сьомому, дев’ятому та десятому абзацах, можуть виїжджати за кордон самостійно. Це стосується і тих, хто супроводжував осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, людей, які потребують постійного догляду, або дітей з тяжкими захворюваннями (наприклад, онкологічними, з вадами розвитку тощо).

Для цього потрібно мати довідку про перебування таких осіб на консульському обліку та інші необхідні документи. Головне – повернутися в Україну не пізніше, ніж ті особи, яких ви супроводжували.

Як виїхати з України сьогодні чоловікові – інші варіанти

Постанова Кабінету Міністрів України №57 містить положення, які стосуються особливостей виїзду за кордон чоловіків призовного віку. Зокрема, вона передбачає винятки для тих, хто не може покинути країну через власну інвалідність або інвалідність осіб, за якими вони доглядають.

Згідно з новими правилами, виїхати з України з 1 жовтня 2024 року можуть не всі військовозобов’язані чоловіки. Право на перетин кордону мають, зокрема, ті, хто не підлягає мобілізації через стан здоров’я або інші обставини. Також можуть виїхати військовослужбовці, які отримали поранення внаслідок російської агресії та потребують лікування за кордоном.

Серед інших категорій, яким дозволено виїзд, – працівники транспортної галузі, які забезпечують критично важливі перевезення, такі як гуманітарна допомога. Спортсмени та тренери національних збірних також мають право покинути країну для участі в змаганнях та підготовки. Студенти медичних спеціальностей, які навчаються за кордоном, а також одинокі батьки, які виховують дітей самостійно, можуть виїхати за межі України. Дипломати та їхні сім’ї також мають право на виїзд у зв’язку зі службовими обов’язками.

За матеріалами Наше Місто.