Стріт Арт - вуличне мистецтво, яке уособлює собою свободу самовираження та протест проти нав’язаних суспільством і державою рамок та кордонів. Художники цього стилю перетворюють вулиці міст на свої картинні галереї, не зупиняючись перед формальними заборонами чи правилами муніципального благоустрою.
Але що якщо стріт арт художник хоче створити свій малюнок “легально”? Чи є офіційно прописані законодавчі норми, які регулюють діяльність вуличних художників, яких правил слід дотримуватись при створенні шедевра вуличного мистецтва? У цих питаннях розбиралися журналісти ІА “Дніпро Оперативний”. Відповіді у відео:
У першу чергу, за коментарем на тему легального оформлення графіті ми звернулись до Головного архітектурно-планувального управління департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради. Сергій Білий, головний художник міста Дніпро, розповів нам, що за правилами благоустрою будь-які малюнки на фасадах будинків заборонені.
«Фасади мають виглядати так, як їх задумав архітектор. Як він намалював в паспорті опорядження фасаду. І все. Якщо хтось малює будь що, графіті, мурали, на фасадах будинків, то він порушує правила благоустрою. За це інспекція з благоустрою його може покарати, накласти штрафи», - каже Сергій Білий.
Але, тим не менш, декілька років тому представниками міської влади разом з художниками був розроблений меморандум про вуличне мистецтво. В рамках цього меморандуму існують деякі виключення з загальної заборони на малюнки на стінах. Так можуть дозволити графіті або мурали на підпірних стінках; бетонних заборах, що знаходяться не в центрі міста; глухих, торцевих стінах, які не виходять на червоні лінії.
«Ще малюнок не може займати всю площину, а лише 50 відсотків поверхні - ми це прописуємо. Це для того, щоб не робили фон для цього малюнку. Я розумію, що дехто хоче, щоб можна було намалювати фон і на ньому малюнок. Але це не холст. Це міське середовище, в який малюнок має бути вписаний», - акцентує Білий.
З усіма виключеннями з загальних правил благоустрою можна ознайомитись в тексті самого меморандуму.
У разі, якщо художник хоче намалювати графіті або мурал, і зробити це офіційно - процедури погодження такого малюнку законодавчо не існує. Але так чи інакше можна звернутись до головного архітектурно-планувального управління з планами та ескізами малюнку.
«Хай художник порадиться зі мною, почитає меморандум. І спитає, чи не спаплюжить він будинок. Можна спитати офіційно, надіслати листа. Прикласти адресу, фотографію будинку, малюнок, який хочете розмістити. І ми офіційно відповімо, що не можемо погодити. Але ми НЕ заперечуємо і не будемо скаржитись на цей малюнок. Якщо це буде доречно. Але офіційного дозволу ми видати не можемо. Немає такої процедури. Бо є правила, за якими взагалі нічого не можна малювати», - підбив підсумок Сергій Білий.
Отже, проста відповідь на питання як легально намалювати графіті чи мурал у Дніпрі - ніяк. Але в разі, якщо такий малюнок буде відповідати прописаним нормам і стандартам, його проєкт можна відправити до головного архітектурно-планувального управління. І хоча офіційно його погодити неможливо, але не офіційно вам можуть дати “добро” на нанесення подібних малюнків.
Так чи інакше кожен стріт арт художник має замислюватись над тим, наскільки доцільно і наскільки доречним є його мистецтво. Мати повагу до міського середовища і того простору, в якому він живе та творить.
За матеріалами Дніпро Оперативний.