Як в Україні оформити нерухомість на дитину

Опубликовано Треплов Валерий - вс, 10/03/2024 - 18:34
Дніпро

Забезпечення житлового комфорту та фінансової стабільності для своїх дітей є одним із пріоритетів для багатьох батьків. Оформлення нерухомості на дитину може стати вдалим кроком у цьому напрямку. «Дніпро Оперативний» розповість як правильно та без зайвих трат передати права власності на нерухоме майно неповнолітньому. 

Способи передачі права власності на нерухомість дитині

В Україні існує два основних способи передачі права власності на нерухомість дитині:

 • Дарування: батьки можуть передати право власності на нерухомість своїй дитині шляхом дарування. Цей процес вимагає оформлення спеціального договору дарування, який підписують обидві сторони.
 • Успадкування: якщо батьки володіють нерухомістю, яка передається дитині у спадок, право власності автоматично переходить на дитину відповідно до закону.

Важливі нюанси:

 • Для дітей до 14 років потрібен дозвіл органу опіки та піклування на будь-який спосіб передачі права власності.
 • Договір дарування та заповіт повинні бути засвідчені нотаріусом.
 • Перехід права власності на нерухомість повинен бути зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Які документи потрібні для оформлення нерухомості на дитину

Дарування:

 • Договір дарування: складається в письмовій формі та засвідчується нотаріусом.
 • Паспорт та ідентифікаційний код дарувальника.
 • Свідоцтво про народження дитини.
 • Індивідуальний податковий номер дитини.
 • Документи, що підтверджують право власності на нерухомість.
 • Дозвіл органу опіки та піклування. 
 • Згода батьків завірена в нотаріуса.

У разі складання заповіту: 

 • Заповіт: складається в письмовій формі та засвідчується нотаріусом.
 • Свідоцтво про смерть спадкодавця.
 • Свідоцтво про народження дитини.
 • Висновок органу опіки та піклування.
 • Документи, що підтверджують право власності на нерухомість.
 • Довідка про прийняття спадщини.

Зауважимо, якщо повнолітнім громадянам обов'язково подавати заяву про прийняття спадщини протягом 6 місяців після смерті спадкодавця, то діти до 18 років автоматично стають спадкоємцями, якщо вони вказані у заповіті.

Спадкування за законом:

 • Діти завжди є спадкоємцями першої черги, незалежно від віку, і успадковують після матері за будь-яких обставин.
 • Спадкування від батька за законом можливе лише у двох випадках: якщо батьки перебували в офіційному шлюбі. Також якщо батьківство визнано або встановлено законно.
 • Відмовитися від спадщини за дитину до 18 років можуть лише батьки/усиновлювачі/опікуни з дозволу органів опіки.
 • Спадкоємець віком від 14 років може відмовитися від спадщини за згодою батьків/усиновлювачів або органів опіки.
 • Оформлення спадщини на нерухомість (квартиру, будинок тощо) обов'язкове для отримання свідоцтва про право на спадщину.
 • Обмежень за часом для оформлення спадщини немає. Спадкоємець може отримати документ у будь-який момент, навіть після досягнення повноліття.

Також приватизація квартири на дитину, яка єдина в ній прописана, є обов'язковою, особливо у випадку втрати батьків/опікунів. У такій ситуації оформлення всіх документів проводиться представниками дитини, в присутності органів опіки та безпосередньо дитини. 

Існують два варіанти подання документів для оформлення власності:

 • Для дітей віком до 14 років – усі процедури виконують батьки або опікуни.
 • Для дітей у віці від 14 до 18 років – вони можуть самостійно подати документи за умови присутності принаймні одного з батьків або опікуна.

Також можна зробити дитину єдиним власником квартири, якщо інші члени родини подадуть нотаріально посвідчені відмови від участі у приватизації цієї нерухомості. У майбутньому відчуження такої квартири можливе лише за письмовою згодою дитини. Кожен випадок розглядається органами опіки індивідуально. Тому рекомендується звернутися за консультацією до юриста для отримання більш детальної інформації про перелік необхідних документів залежно від конкретної ситуації. 

Покрокова інструкція з оформлення нерухомості на дитину в Україні

Існує два основних способи передачі права власності на нерухомість дитині, а саме дарування та спадкування. Ось покрокова інструкція для обох способів:

 1. Збір документів (їх перелік зазначено вище). 
 2. Нотаріальне оформлення: договір дарування або заповіт повинен бути складений в письмовій формі та засвідчений нотаріусом.
 3. Отримання висновку органу опіки та піклування.
 4. Державна реєстрація: перехід права власності на нерухомість повинен бути зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
 5. Отримання свідоцтва про право власності: після реєстрації вам буде видано свідоцтво про право власності на нерухомість на ім'я вашої дитини.
 6. Додаткові кроки: отримання ідентифікаційного коду для дитини (якщо його немає) тощо. 

Податки при оформленні нерухомості на дитину

Дарування нерухомості або спадкування нерухомості близькими родичами (до яких належать і діти) звільняється від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військового збору.

Однак, якщо дарувальник не є близьким родичем дитини, він повинен сплатити ПДФО в розмірі 5% від вартості нерухомості та військовий збір в розмірі 1,5%.

Поради щодо захисту прав дитини

Передача права власності на нерухомість дитині може бути вигідним рішенням, але важливо враховувати та захищати права дитини протягом цього процесу. Адже оформлення нерухомості на дитину – відповідальне рішення, яке потребує ретельної підготовки та юридичного супроводу. Ось декілька важливих порад:

 1. Зверніться до юриста: юрист допоможе вам вибрати найкращий спосіб передачі права власності, враховуючи ваші обставини, та захистить інтереси дитини.
 2. Перевірте документи: переконайтеся, що договори дарування чи заповіту складені правильно та не містять помилок.
 3. Зареєструйте право власності: зареєструйте перехід права власності на нерухомість у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Це забезпечить юридичний захист прав дитини.
 4. Зберігайте документи в безпеці: зберігайте свідоцтво про право власності та інші важливі документи в безпечному місці, доступному дитині після досягнення повноліття.
 5. Поясніть дитині її права та обов'язки: дитина повинна розуміти відповідальність, яка виникає з володіння нерухомістю.
 6. Отримайте дозвіл органу опіки (для дітей до 14 років): зверніться до органу опіки та піклування за дозволом на вчинення правочинів щодо нерухомості дитини, якщо їй не виповнилося 14 років.
 7. Контролюйте використання коштів (якщо продається нерухомість): контролюйте використання коштів від продажу в інтересах дитини.
 8. Захистіть дитину від шахрайства.