Отруєння чадним газом небезпечне для всіх, але найбільш вразливі маленькі діти, вагітні жінки та люди з хронічними хворобами серця чи органів дихання. Часто першими проявляють ознаки отруєння чадним газом домашні тварини. Лікар з Дніпра розповів журналістам “Наше місто” про симптоми отруєння чадним газом та першу допомогу.
Отруєння чадним газом є однією з найбільш підступних небезпек, з якою можна зіткнутися як у побуті, так і на роботі. Цей газ не має ні кольору, ні запаху, ні смаку, тому виявити його вкрай складно.
-Чадний газ утворюється в результаті неповного згоряння різних паливних матеріалів, це можуть бути дрова, газ, вугілля та інші, – сказав Олександр Федорович – лікар одного з медзакладів Дніпра. – Фізико-хімічні властивості чадного газу: він важчий за повітря, тому опускається донизу. Коли чадний газ надходить до організму, він конкурує з киснем, що переносить еритроцити. Тому виникає кисневе голодування.
Перші симптоми отруєння можуть бути дуже схожими на загальне погіршення самопочуття, тому їх не завжди вчасно розпізнають. Олександр Федорович пояснює, що симптоми отруєння чадним газом можуть варіюватися в залежності від ступеня інтоксикації.
– При легкій ступені отруєння у людини можуть бути нудота, запаморочення, почервоніння шкірних покривів, здебільшого обличчя, – сказав Олександр Федорович. -При середній ступені отруєння до цих симптомів додається короткочасна втрата свідомості. А важка форма характеризується втратою свідомості, навіть до коми. Можливе виникнення аспіраційної пневмонії.
За даними лікаря, цього року в лікарню звернулося 120 пацієнтів з отруєнням чадним газом, двоє з яких, на жаль, померли.
-Все залежить від кількості годин, проведених в місцях, де було багато чадного газу, – додав Олександр Федорович. – Чим довше людина там знаходиться, тим важче отруєння. У першу чергу страждає головний мозок та дихальна система. На жаль, бувають випадки, коли людина отримує інвалідність.
Якщо ви підозрюєте отруєння чадним газом, потрібно викликати швидку допомогу. Необхідно негайно вивести потерпілого на свіже повітря. Це допоможе знизити рівень газу в організмі. Паралельно відкрийте вікна, щоб провітрити приміщення. У разі, якщо людина не дихає, можна зробити штучне дихання до приїзду медиків.
-При тяжких випадках отруєння, на жаль, допомога може бути надана лише в стаціонарних умовах, – розповів Олександр Федорович. – Щодо лікування, є перелік спеціальних процедур. Наприклад гіпербарична оксигенація, коли людину переміщують в камеру з киснем. Якщо потрібно, то виконується штучна вентиляція легень. Також лікуються супутні захворювання, які є у хворого в анамнезі. Завдяки цього летальність у стаціонарі невисока.
Отруєння чадним газом – це серйозна загроза, яка потребує обережності та уважності. За умов негайного реагування та правильно наданої допомоги, більшість випадків отруєння можуть бути успішно вилікувані.