Як оформити довіреність перебуваючи за кордоном

Опубликовано Треплов Валерий - сб, 23/03/2024 - 17:09
Дніпро

Зростання імміграції робить все більш затребуваним питання оформлення довіреностей на представлення інтересів в Україні з-за кордону. Традиційний спосіб, що передбачає особисте повернення в країну, не завжди є зручним або доступним. У зв'язку з цим виникає потреба в альтернативних методах. Як оформити довіреність з-за кордону, читайте в матеріалі ІА «Дніпро Оперативний». 

Довіреність: що таке та для чого потрібна 

Довіреність — це офіційний документ, який дає одній особі (довіреній) право діяти від імені та в інтересах іншої особи (довірителя).

Це може включати укладення угод щодо нерухомості, транспортних засобів, корпоративних прав, представництво в банках, фінансових установах, страхових компаніях, а також участь на загальних зборах юридичних осіб. 

Довіреність може видаватися фізичним та юридичним особам, а також фізичним особам підприємцям. Представником за довіреністю може бути будь-яка повнолітня дієздатна особа. Довіреність може мати визначений строк дії або бути безстроковою.

Форма цього документу повинна відповідати вимогам закону та може потребувати нотаріального посвідчення, якщо вона видана у порядку передоручення.

Чи можливо оформити довіреність з-за кордону онлайн

На жаль, процедура складання довіреності онлайн не є можливою.

Проте якщо ви перебуваєте за кордоном і потрібно оформити довіреність, не обов'язково повертатися в Україну для цього. Замість цього, ви можете звернутися до місцевого нотаріуса або до консульства України.

Що таке Єдиний реєстр довіреностей?

Єдиний реєстр довіреностей (ЄРД) - це централізована база даних, в якій міститься інформація про всі довіреності, посвідчені нотаріусами в Україні.

Як оформити довіреність через Консульство України?

Якщо ви звернетесь до консульства, консул посвідчить довіреність та зареєструє її в Єдиному реєстрі довіреностей. Після цього потрібно звернутися до будь-якого нотаріуса в Україні для реєстрації довіреності в Реєстрі.

Для посвідчення документів потрібно записатися на прийом та представити текст документа у форматі Word через електронну пошту або на флешці. При вчиненні нотаріальних дій враховується можлива потреба у додаткових документах чи експертизі. Документи повинні бути підписані особисто заявником в присутності консульської посадової особи. Допускаються лише документи, що відповідають законодавству України та не містять неправомірних змін або порушень.

Для звернення необхідно мати наступні документи:

  • Закордонний паспорт або паспорт громадянина України.
  • Примірник документа, який необхідно посвідчити або засвідчити, разом з його електронною версією.

Як оформити довіреність через нотаріуса?

Якщо ви вирішите скласти довіреність у місцевого нотаріуса, то потрібно буде провести апостиляцію,  тобто легалізацію документа.

Апостиль — це штамп, який підтверджує автентичність підпису та печатки закордонного державного службовця. Він дозволяє офіційно використовувати документи за кордоном та в Україні. Потрібно також перекласти довіреність в Україні у сертифікованого перекладача та засвідчити його нотаріально.

Є ще один варіант: скласти довіреність іноземною мовою, засвідчити її місцевим нотаріусом, а потім зробити апостиль в Україні. Це допомагають зробити агенції з перекладу.

Метою процедури легалізації — офіційне підтвердження прийняття документів, виданих в Україні, іноземними державами, а також документів, виданих іноземними державами, в Україні.