Сімейна лікарка з Дніпра розповіла, як подолати авітаміноз

Опубликовано Треплов Валерий - вс, 11/02/2024 - 17:26
Дніпро

Зима добігає кінця і ми відчуваємо втому, апатію та зниження працездатності. Більшість людей вважає, що це може бути пов’язано з сезонним авітамінозом, коли організму не вистачає вітамінів та мікроелементів, необхідних для його нормальної роботи. Лікарка з Дніпра розповіла, що таке авітаміноз, які причини виникнення та як його подолати.

Чим авітаміноз відрізняється від гіповітамінозу

Авітаміноз – патологічний стан, спровокований практично повним виснаженням «вітамінних ресурсів» організму людини. Він частіш за все виникає в зимово-весняний період, коли змінюється характер харчування. 

-Люди обробляють їжу термічно, п’ють мало води, менше вживають свіжих овочів та фруктів, – пояснила сімейна лікарка Ольга Юріївна. – На стан здоров’я також впливає хронічний стрес та нестабільний сон. Але причин авітамінозу значно більше. Це і проблеми з кишково-шлунковим трактом, коли погіршується всмоктування вітамінів, генетичні захворювання тощо.

Як з’ясувалось, авітаміноз – це крайній ступінь дефіциту вітамінів, який зустрічається рідко. Більш поширеним явищем є гіповітаміноз, коли в організмі спостерігається нестача одного або декількох вітамінів, але не їхня повна відсутність.

-Проміжний стан – гіповітаміноз, зниження кількості вітамінів в організмі. Тоді симптоми неспецифічні – погіршення самопочуття, млявість, втомлюваність, суха шкіра, ламкість волосся, – додала Ольга Юріївна. – А коли вже починає розвиватися авітаміноз, то нестача кожного вітаміну має свою симптоматику. Людина може запідозрити, що в неї знижується кількість вітамінів в організмі. У такому випадку потрібно звернутися до лікаря, виключити інші стани. А якщо діагностується авітаміноз, то попереду у пацієнта серйозне медикаментозне лікування.

Авітаміноз – достатньо тяжкий стан, при повноцінному харчуванні людини він не може виникнути. Зазвичай пацієнти звертаються до сімейних лікарів з ознаками гіповітамінозів.

– Дівчата звертаються з проблемами випадіння волосся, багато людей мають анемію, особливо підлітки. Вони намагаються коригувати своє харчування, але дитина в пубертатному періоді дуже потребує раціонального і повноцінного харчування. Коли вони починають себе обмежувати в кількості, на жаль вони себе обмежують і в якості, – підкреслила сімейна лікарка.

Тому, щоб запобігти розвитку авітамінозу та гіповітамінозу можна вживати для профілактики вітамінно-мінеральні комплекси. Але, щоб уникнути ускладнень, краще порадитися з лікарем, відкоригувати свій раціон і спосіб життя.

-Так само як і авітаміноз, при зловживанні вітамінами може розвинутись гіпервітаміноз. Небезпечна ситуація. Наприклад, надлишок вітаміну Д, А та Е. У вагітних навіть можливе виникнення вад розвитку дитини. Це серйозна ситуація, що потребує втручання лікаря.

 Продовження та інші новини Дніпра на сайті "Наше Місто".