Пенсіонерка дала бій шахраям: під виглядом інвестиції в неї крали гроші з Приват24

Опубликовано Треплов Валерий - вт, 15/04/2025 - 20:15
о

Пенсіонерку з Дніпра ошукали злочинці, видуривши в неї тисячі гривень під виглядом "інвестицій". Жінка втратила заощадження, але не здалася та звернулася до суду. Подробиці цих історій читайте у матеріалі «Дніпро Оперативний».

У листопаді 2024 року та у січні 2025 року судді Красногвардійського районного суду Дніпропетровська Вікторія Самсонова та Дмитро Черкез вирішили, що злочинці мають повернути пенсіонерці вкрадені гроші.

Як аферисти виманювали заощадження

Усе почалося в січні 2021 року, коли пенсіонерка з Дніпра потрапила в тенета компанії "Trust Macquarie Capital". Їй зателефонував "менеджер", який обіцяв золоті гори: вкладайте гроші – і отримуйте прибуток. Жінка, яка не розбиралася у фінансових справах, повірила словам про "поважну міжнародну організацію з багаторічною історією".

Шахрай переконав її встановити на телефон програму AnyDesk, яка дала їм повний доступ до її банківських рахунків через "Приват24". Далі все відбувалося швидко: зловмисники самі проводили платежі, а пенсіонерка навіть не встигала зрозуміти, куди йдуть її гроші.

У січні 2021 року жінка, за вказівкою "менеджера", мала сплатити "вступний платіж" — приблизно 250 доларів. Насправді ж переказ коштів здійснювали самі шахраї через отриманий віддалений доступ до її телефону. У результаті з рахунку пенсіонерки було списано понад 7 тис. грн. 

Цікава деталь: підприємець, який отримав гроші пенсіонерки, зареєструвався як ФОП лише за місяць до цього, а вже через два місяці припинив підприємницьку діяльність.

Шахраї діяли в парі

Це був не єдиний випадок, коли жінку ошукали з пропозицією зробити “інвестиції”. У липні 2021 року жертва злочинців переказала ще 14 тис. грн, і ці гроші нібито мали піти на "торговий рахунок" або "відкриття банківської скриньки".

Але коли пенсіонерка захотіла забрати свої кошти, менеджер почав вигадувати нові відмовки: то оплата прострочена, то реквізити неправильні. Зрештою зв’язок із "компанією" обірвався, а грошей вона так і не побачила. За кілька місяців злочинці видурили у жінки понад 26 тис. грн.

Пізніше з’ясувалося, що “Trust Macquarie Capital” (”Траст Макворі Кепітал") – це вигадка. Такої організації не існувало ні в Україні, ні за кордоном, а всі кошти йшли на рахунок ФОПів, які, отримавши перекази, швидко закривалися.

У червні 2021 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку офіційно розмістила попередження про шахрайську діяльність цієї організації на своєму сайті. 

Чи вдалося повернути гроші

Розуміючи, що її обдурили, пенсіонерка не опустила руки. Вона зібрала платіжні документи та звернулася до суду, вимагаючи повернути вкрадене та відшкодувати збитки, інфляційні втрати, відсотки та компенсацію за моральну шкоду.  

За першим випадком суддя Вікторія Самсонова вирішила, що жертві злочинців мають повернути понад 13 тис. грн, а за другим - суддя Дмитро Черкез постановив повернути пенсіонерці понад 23 тис. грн.  

Поради для захисту від шахраїв

У разі, якщо вам пропонують швидко заробити на інвестиціях, варто насторожитися якщо:

  • незнайомці просять встановити програми віддаленого доступу на телефон чи комп’ютер;
  • заманюють "інвестиційними можливостями" з надто привабливими умовами;
  • пропонують робити перекази на рахунки невідомих фізичних осіб.

У разі, якщо ви стали жертвою подібного шахрайства, зверніться до правоохоронних органів та збережіть усі підтверджуючі документи — квитанції про переказ коштів та листування з "представниками компанії".