Адвокат з Дніпра розповів про "бусифікацію" та невідомих у масках

Опубликовано Треплов Валерий - ср, 27/11/2024 - 09:25
о

Із початку повномасштабного вторгнення у мережі все частіше поширюють відео та фото з невідомими людьми у військовій формі та масках, які штовхають звичайних перехожих призовного віку у мінібуси та відвозять у невідомому напрямку. Так в Україні і з'явився термін "бусифікація" - практика, яка викликає критику через порушення прав людини, оскільки такі примусові дії частіше відбуваються без належного документального оформлення чи пояснення правових підстав. Журналісти ІА "Дніпро Оперативний" вирішили з'ясувати, хто такі невідомі у масках, які вони мають права та чим відрізняються від військових й ТЦК. Детальніше про це дивіться у нашому сюжеті

Як розповів нашим журналістам адвокат Станіслав Ліфлянчик, основними та найголовнішими завданнями працівників ТЦК є збір даних про військовозобов'язаних та ведення військового обліку. Військові територіальних центрів комплектування мають перевіряти особу на придатність чи непридатність та видавати розпорядження про мобілізацію. 

По суті ТЦК це і є така собі канцелярія, яка займається військовим обліком тих, хто підлягає цьому обліку. Це "призовники", це військовозобов'язані і "допризовники", - зазначив адвокат.

Тож якщо завдання ТЦК полягає у зборі інформації про чоловіків призовного віку, хто тоді ті люди, яких можна побачити на тисячах відео з "бусифікацією"? Чи мають вони право мобілізувати прямо на вулиці? Стосовно цього Станіслав Ліфлянчик дав чітку відповідь: забирати людей та примусово їх кудись відвозити - є кримінальним правопорушенням. 

Чому? Тому що, незважаючи на те, яка політика держави, як ми відносимося до цього, незважаючи на те, яка повинна бути мобілізація... Коли людина йде по вулиці, у своїх справах, під'їжджає якийсь автомобіль, її скручують і увозять, це, по-перше, викрадення людини, по-друге, незаконне обмеження волі. А якщо після цього садять якесь місце і вона там сидить деякий час, це ще й катування, - зауважив Станіслав Ліфлянчик. 

Водночас наразі достовірно незрозуміло, чи дійсно ті особи у масках - працівники ТЦК. За словами адвоката, ці невідомі люди, яких ми бачимо на відео "про ТЦК", не є правоохоронцями чи військовослужбовцями.  

 Принаймні, ми цього не знаємо, вони документи не показують, - сказав він.

 Як пояснив Ліфлянчик, якщо ці люди є навіть військовослужбовцями, вони не мають право використовувати зброю проти цивільних. 

Там не можуть бути ніяких законних підстав в стосуванні і носінні цієї зброї. Дай Бог, щоб вони її просто не застосовували, хоча б не стріляли, - підсумував Ліфлянчик.