В Україні багато жінок після одруження беруть прізвище чоловіка. Проте, у разі розлучення виникає питання: чи залишати це прізвище, чи повернути своє дівоче. Як повернути дошлюбне прізвище та що для цього потрібно, – розповість «Наше Місто» з посиланням на Департамент правового забезпечення Дніпровської міської ради.
Закон не зобов’язує жінку міняти прізвище після розлучення. Це особисте рішення, яке залежить від ваших уподобань, емоційного зв’язку з прізвищем та практичних міркувань.
У разі, якщо людина хоче повернути своє попереднє прізвище, то існують два способи, як це можна зробити:
- Через суд. Якщо ви розлучаєтеся через суд, вкажіть ваше бажання відновити дівоче прізвище в позовній заяві (якщо ви позивач) або в окремій заяві до суду (якщо позивач ваш чоловік). Суд у рішенні про розлучення зазначить про ваше нове прізвище.
- Через ДРАЦС. Якщо ви розлучаєтеся через відділ державної реєстрації актів цивільного стану, ви можете одразу ж подати заяву про повернення дошлюбного прізвища.
Які документи для цього потрібні
- документи, що підтверджують намір змінити прізвище після розірвання шлюбу: рішення суду, де зазначено про бажання відновити дошлюбне прізвище після розірвання шлюбу або свідоцтво про розірвання шлюбу;
- паспорт;
- свідоцтво про розлучення;
- фотокартка;
- квитанція про сплату держмита.
ДРАЦС розглядає вашу заяву протягом 3 місяців і видає свідоцтво про зміну прізвища.
Після цього вам потрібно буде протягом місяця обміняти паспорт. Для цього необхідно звернутися до будь-якого відділу Державної міграційної служби або центру надання адміністративних послуг.
Для обміну паспорту необхідно мати:
- паспорт, який підлягає обміну;
- довідку про присвоєння РНОКПП з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
- документи, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну
- квитанцію про сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати.