Як запустити стартап в Україні: покрокова інструкція

Опубликовано Треплов Валерий - сб, 30/11/2024 - 18:11
1

Стартап — це молода організація, яка активно та швидко розвивається і має у своїй основі інноваційну ідею. Значна кількість сучасних багатомільярдних корпорацій були стартапами. Зокрема, Google, Facebook, Uber, Twitter тощо. Про це повідомляє Дніпровська порадниця з посиланням на Департамент правового забезпечення Дніпровської міської ради.

 Які характерні риси стартапу  

вік — компанія, що тільки зароджується, з короткою історією присутності на ринку;
зростання — орієнтовані на швидкий ріст та масштабування бізнес-моделі, а не на окупність;
інновації — стартапи пропонують унікальні рішення, засновані на нових технологіях;
 економічність — такі проєкти намагаються діяти з мінімальними початковими витратами та в процесі залучати сторонні інвестиції;
  венчурний капітал — залучення фінансування від венчурних інвесторів, які ризикують своїми статками;
  невизначеність — це бізнес із високими ризиками для вкладника, важко передбачити, вистрілить проєкт чи провалиться з тріском;
  збитковість — стартапи, як правило, завжди інвестують у розвиток більше, ніж заробляють у моменті;
  культура — такі проєкти вирізняє згуртованість команди, захопленість ідеєю, свобода самовираження, готовність працювати авансом та понаднормово заради майбутніх досягнень.

Також стартап має порівняно чітко окреслені стадії життя. Під час пошуку фінансування обов’язково треба враховувати, на якому етапі знаходиться проєкт. Виділяють 5 стадій  
  Стартап ідея — формування перших елементів бізнес-плану: цілей компанії. Ціль — створити товар чи послугу та реалізувати інноваційний проєкт.
  Стартап (стартовий етап) — реалізація бізнес-моделі на практиці.
  Ріст — вдосконалення продукції, вихід на ринок.
  Масштабування — розширення клієнтської бази, аудиторії, вихід на нові ринки.
  Вихід — етап, коли венчурні інвестори, які вклали свої кошти на початкових стадіях покидають стартап, а натомість приходять інвестори стратегічні.

Алгоритм розроблення стартап проєкту та його запуск

Визначити ідею та ринок:

проаналізувати свої інтереси та експертизу;
провести дослідження ринку, щоб знайти проблему, яку потрібно вирішити.
  Створити бізнес-план:
описати ідею, цілі та стратегію;
додати в документ аналіз конкурентів, маркетинг, фінансовий план та прогнози.

Сформувати команду:

знайти партнерів або співзасновників, які доповнюють ваші навички;
визначити ролі та відповідальності кожного члена команди.

 Розробити продукт або послугу:
створіть мінімально життєздатний продукт (MVP), щоб перевірити ідею на ринку;
зібрати відгуки та вдосконалити продукт відповідно до потреб користувачів.

Знайти фінансування:

дослідити різні джерела інвестицій у проєкт;
підготувати презентацію для потенційних вкладників, підкреслюючи переваги та перспективи стартапу.
  Зареєструвати компанію та отримати необхідні ліцензії.
  Запустити продукт на ринок та залучати клієнтів за допомогою маркетингових інструментів.
 Найскладнішим етапом є пошук фінансування.

Основні джерела, де можна взяти гроші на стартап  

Власні гроші — стартапери вкладають особисті кошти в розвиток проєкту, коли він знаходиться ще на стадії ідеї та розробки, поки не має чіткого бізнес-плану, який можна було б демонструвати інвесторам та тестових зразків.

Вклади друзів та родичів — фінансова підтримка близьких часто є вирішальною для успішного старту. Крім того, друзів та родичів можна залучати до розробки як тестувальників продукту чи послуги.

Краудфандинг — можна використовувати тоді, коли вже є чітко окреслений план та розрахунки. Це добровільний збір коштів на створення та розвиток проєктів, де кожен охочий може долучитись. Зазвичай це відбувається в онлайн-форматі за допомогою спеціалізованих платформ. Для кожного інвестора після завершення збору та реалізації проєкту має бути надана певна винагорода. Найчастіше це подарунки чи частка бізнесу. Обов’язкова умова — відкрите інформування учасників збору про цілі, особливості проєкту та прогрес.

Кредитування — багато банківських установ пропонують споживчі кредити та позики на відкриття бізнесу. Багато хто називає таке джерело фінансування небажаним, адже стартап — річ ризикована. На початкових етапах майже неможливо повноцінно розрахувати та передбачити ризики, визначити прибутковість задуму. Кредитом краще скористатись на більш пізніх стадіях, коли проєкт вже запущено і ви вирішуєте масштабуватись.
  Незалежний інвестор (меценат, бізнес-ангел) — людина добровільно інвестує власні кошти в розвиток стартапу на ранніх стадіях. Неоднозначне джерело. З одного боку команда отримує фінансування для реалізації задуманого, а з іншого — меценат отримує значну частку компанії, адже вклався на самому початку шляху. Цей варіант підходить у випадку, коли кінцева ціль — продати свій проєкт. Коли в планах самостійне керування та розвиток бізнесу, необхідно чітко окреслити частку та повноваження бізнес-ангела, закріпити це юридично.

 

Державні кошти — сьогодні в Україні є непогані програми підтримки малого бізнесу та стартапів. Звичайно, для отримання фінансування підприємцю необхідно надати доволі об’ємний пакет документів, а після отримання грошей — регулярно надавати звіти щодо їхнього використання. На державному рівні є програми субсидій для започаткування власної справи — кожен громадянин має право звернутись та отримати необхідну допомогу. На регіональному рівні також є різні програми. Їхні особливості залежать від конкретної області.

Венчурні фонди — це установи, що інвестують власні кошти та вкладення своїх клієнтів у «ризиковані» проєкти. Саме через ризикованість інвестицій вони висувають власникам стартапу не дуже вигідні умови, хоча все звичайно індивідуально. Як і кредитування, краще скористатися таким джерелом фінансування на стадіях росту та масштабування. Тоді ризики менші, прибутковість вища, відповідно можна домовитись про більш приємні умови.

Найкращі ідеї для стартапів на 2024–2025 роки

Трьома найбільш перспективними напрямками для бізнесу вже не перший рік є  

Зелені технології та сталий розвиток — екологічно чисті способи виробництва, перероблення відходів, відновлювальні джерела енергії тощо. Проєкти в цій сфері можуть розраховувати на підтримку інвесторів та користувачів. Наприклад, український стартап Releaf Paper, що займається виготовленням паперу з опалого листя, отримав фінансування від Світового Фонду Дикої природи (WWF) та працює над масштабуванням у Сполучені Штати, Канаду та Європу.

Фінансові технології (FinTech) — мобільні платежі, криптовалюти, блокчейн-рішення та цифровий банкінг. Такі проєкти залучають багатотисячні інвестиції, зокрема іноземні.

Освітні технології (EdTech) — інтерактивні платформи для онлайн-навчання, курси, застосунки для самостійного навчання та вивчення мов отримали свою популярність під час пандемії коронавірусу та з того часу впевнено тримають позиції. Великі перспективи мають проєкти, які інтегрують у свою роботу штучний інтелект для покращення якості матеріалів та персоналізованого підходу.

Українські краудфандингові платформи  

Одним з найпопулярніших методів пошуку фінансування є краудфандинг. В Україні функціонує велика кількість приватних та платформ для збору коштів на запуск та розвиток стартапів:

Ukrainian Startup Fund — державна платформа, яка створена задля допомоги інноваційним проєктам та технологічним рішенням залучити фінансування на початкових етапах для їхнього запуску та масштабування.

UNIT.City — технологічний простір, де молоді підприємці можуть працювати над своїми проєктами. Цей інноваційний парк пропонує місце для обговорень, презентацій, офіси різного формату та можливість звести власну будівлю для роботи у великій команді.

Greencubator — платформа для підтримки проєктів, що мають на меті покращити стан екології в країні та світі. Головний фокус на зеленій енергії, однак фінансування тут можуть знайти й інші екостартапи.

AVentures Capital — фонд, що надає фінансову та консалтингову підтримку українським стартапам та проєктам з країн Центральної та Східної Європи.

TechUkraine — платформа, де можна обмінюватись ідеями, новинками технологічних рішень та досягнень розробників з України, запустити програму підтримки та налагодити зв’язки із закордонними колегами.

Джерело