Нові правила перетину кордону з ЄС: головні зміни

Опубликовано Треплов Валерий - сб, 02/11/2024 - 18:09
1

З 10 листопада в ЄС мали запровадити нову автоматизовану систему реєстрації в’їзду та виїзду на зовнішніх кордонах Шенгенської зони (Entry/Exit System, EES). Замість людини  у будці, яка ставить штампи у паспорт, реєструватися на кордоні потрібно було б самостійно – через термінал. Через кілька місяців після запуску цієї системи анонсували нову процедуру перетину кордону для громадян країн, з якими ЄС мав безвіз. Це мало коштувати 7 євро (трохи більш ніж 313 грн станом на 28 жовтня). Більше подробиць читайте у матеріалі «Нашого міста».  

Про нові правила перетину кордону міністерство з питань реінтеграції повідомило у вересні 2024 року. На урядовому порталі йшлося, що нова IT-система EES (Entry/Exit System) автоматично фіксуватиме в’їзд до країн Шенгенської зони та виїзд усіх не громадян ЄС, включно з українцями.

«Варто зауважити, що безвізовий режим не скасовується, жодні додаткові збори наразі не вводяться. Зазнають змін тільки методи перевірки документів. Штампи в паспорті замінять на сканування обличчя та відбитки пальців», – повідомляли у міністерстві.

Систему реєстрації в’їзду та виїзду до Шенгенської зони планували запровадити не лише країни ЄС, але й ті, що належать до Шенгенської угоди – Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія. Для двох країн Євросоюзу – Кіпру та Ірландії – зробили виняток. 

Загалом мова йшла про подорожі на короткий термін, тобто до 90 днів впродовж будь-якого 180-денного періоду для всіх європейських країн, які будуть використовувати систему, а це Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Італія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія. 

Нова система не поширюватиметься на голів держав, власників посвідок на проживання, довгострокових віз, тих, хто подорожує до Європи з метою навчання, досліджень чи волонтерства. Також нова система контролю не поширюватиметься на громадян Андорри, Монако та Сан-Марино та власників паспортів, виданих містом-державою Ватикан або Святим Престолом.

Якщо у вас немає паспорта Святого Престолу, то варто приготуватися залишити скан обличчя та відбитки пальців. Це потрібно буде робити раз на 3 роки, й надалі мандрівники повинні будуть сканувати свої паспорти, а система буде реєструвати місце та дату в’їзду та виїзду. 

На офіційному сайті, який розповідає про нові правила перетину кордону пояснюється, що ці нововведення покращать безпеку в ЄС та зможуть ефективніше боротися з шахрайством, збираючи біометричні дані. 

Що таке ETIAS та в чому її відмінність

На відміну від попередньої системи, ETIAS (European Travel Information and Authorisation System) стосується країн, із якими Євросоюз має угоду про безвізовий режим, й Україна входить до їх числа.

До того, як купити квиток чи забронювати житло потрібно подати заявку на в’їзд. Це можна буде зробити за допомогою офіційного сайту ETIAS або мобільного додатку ETIAS. Подача заявки коштуватиме 7 євро (станом на 28 жовтня це трохи більше ніж 313 грн). Від сплати звільняються мандрівники молодші 18 років та старші 70 років, а також члени сімей громадян ЄС. 

При заповненні заявки попросять надати наступну інформацію:

  • ваше ім’я, прізвище, дату та місце народження, громадянство, домашню адресу, імена батьків, адресу електронної пошти та номер телефону;
  • реквізити проїзних документів;
  • подробиці про ваш рівень освіти та поточну професію;
  • подробиці про вашу заплановану подорож і перебування в будь-якій із країн, які потребують ETIAS;
  • подробиці про судимості, будь-які минулі поїздки до територій, де триває війна, а також те, чи не депортували вас нещодавно.

За дітей молодших за 18 років дані вносять батьки. Відповідати на питання потрібно буде лише латинськими літерами однією з 24 офіційних мов ЄС. Важливо, щоб дія паспорта не закінчувалася менш ніж за 3 місяці до початку подорожі та всі дані були внесені вірно.

Більшість заявок обробляються протягом декількох хвилин, але можуть трапитися випадки, що рішення нададуть впродовж 4 днів. У дуже складних випадках цей термін можуть подовжити до 30 днів. Тому варто спочатку отримати дозвіл, а потім купувати квитки.

Якщо все добре, то на пошту прийде лист з номером заявки, який потрібно буде зберегти. У разі відмови, вам мають пояснити причини та в листі зазначать, куди звертатися, щоб це рішення оскаржити. 

Коли запрацюють нові правила перетину кордону

EES мала запрацювати з другої половини 2024 року, а ETIAS – з першої половини 2025 року. Але на початку жовтня стало відомо, що ЄС відклав їх запровадження. 

«10 листопада більше не розглядається», – сказала журналістам єврокомісар із внутрішніх справ Ілва Йоханссон, передає Reuters. Вона заявила, що нового графіка немає, але розглядається можливість поетапного впровадження системи контролю.