Нові правила бронювання – що можуть затвердити у листопаді 2024 року

Опубликовано Треплов Валерий - пт, 01/11/2024 - 20:04
1

В Україні можуть змінитися правила бронювання військовозобов’язаних. Після проведеного аудиту уряд виявив близько 40 тисяч випадків бронювання з порушеннями, що стало одним із приводів для перегляду процедури. Які зміни можуть очікувати військовозобов’язаних у листопаді, – розповість «Наше Місто» з посиланням на Главком.

З липня кількість заброньованих працівників суттєво зросла завдяки цифровізації на порталі «Дія», що, за інформацією джерел NV, вплинуло на зниження мобілізаційних показників. З 20 жовтня бронювання призупинили для проведення повного аудиту та визначення нових критеріїв, за якими підприємства можуть вважатися критично важливими для економіки.

Основні зміни, що розглядаються:

  • Нові критерії зарплат: компанії, де середня зарплата працівників не перевищує 19 000 грн, не матимуть права на статус критично важливих. Це рішення, за оцінками, може додати бюджету мільярди гривень щомісячно. Підприємства також звітуватимуть щомісяця про розмір зарплат.
  • Перегляд повноважень обласних адміністрацій: розглядається можливість передати або обмежити право ОВА надавати підприємствам статус критично важливих. Це рішення можуть приймати спільно з Територіальними центрами комплектування (ТЦК).
  • Обмеження квоти бронювань: уряд планує скоротити квоту бронювання для деяких галузей, наприклад, військової промисловості чи енергетики, з 100% до 70-90%.

Поки що жоден із варіантів не погоджено остаточно. За словами джерела у Кабміні, остаточне рішення можуть приймати на вищому рівні, зокрема за участі президента Володимира Зеленського.

Водночас виникають побоювання щодо корупційних ризиків. Деякі експерти зазначають, що спільне прийняття рішень ОВА та ТЦК може призвести до зловживань.

Подальші кроки

Кабінет Міністрів вже погодив часткове відновлення бронювання. Працівники, що мають бронь до 31 травня 2024 року, зможуть продовжити її на аналогічний термін. Аудит підприємств триватиме до 15 листопада, і запровадження нових правил спрямоване на підвищення обороноздатності держави та боротьбу з порушеннями.