Рахункова палата відзвітувала, що провела перший в історії аудит Пенсійного фонду за міжнародними стандартами. Ревізія тривала з лютого по вересень 2024 року, й за це час вивчили витрати Пенсійного фону за 2021-2024 роки. Які проблеми виявили – читайте у матеріалі «Нашого міста».
Станом на 2024 рік в Україні було зареєстровано понад 10 млн пенсіонерів, а це третина населення України. Майже половину виплат усіх пенсій за 2022 та 2023 роки вдалося зробити завдяки 12,7 млрд доларів від американської допомоги. Інші кошти взяли з державного бюджету: у 2022 році на пенсії витратили 29,9 млрд грн, а у 2023 році – 26,5 млрд гривень. Про це свідчать дані перевірки Пенсійного фонду.
Рахункова палата знайшла проблеми в управлінні коштами, які йшли на виплати пенсій. У липні 2023 року всі пенсіонери-переселенці мали пройти фізичну ідентифікацію. У підсумку, понад 300 тисяч українців цього не зробили та не отримали нарахувань. Це близько 1,6 млрд грн щомісяця.
«Аудитори Рахункової палати виявили понад 800 тис. пенсіонерів, які отримували пенсії на тимчасово окупованих рф територіях і на територіях активних бойових дій більш ніж 2,5 роки без фізичної ідентифікації. На виплату пенсій цим громадянам було витрачено 7,7 % всіх річних видатків на виплату пенсій у 2024 році», – повідомила пресслужба Рахункової палати.
Також перевірка «підсвітила» прогалини в законодавстві про виплати пенсії для осіб з інвалідністю та військових пенсіонерів. Виявилося, що щонайменше 4 млрд грн на рік витрачено на виплату пенсій особам з інвалідністю, яким було відстрочено проходження повторного огляду МСЕК під час воєнного стану.
Крім цього аудит знайшов факти масової реєстрації пенсіонерів за однією адресою в зонах радіоактивного забруднення або гірській місцевості, для мешканців яких діють підвищені пенсії.
«Неперегляд переліку таких територій упродовж майже 30 років зумовлює додаткові видатки ПФУ на виплату доплат/підвищень до пенсій, а також створює умови для подання значної кількості судових позовів пенсіонерів для отримання таких виплат», – йдеться у результатах перевірки.
На виплату підвищених пенсій за рішеннями судів у 2022–2023 роках держава витратила близько 66,5 млрд грн.
Пенсіонерів стає більше за працюючих українців
Пенсійний фонд виплачує пенсії за рахунок допомоги від іноземних партнерів, бо самостійно компенсувати ці витрати неможливо. Річ у тому, що упродовж 2021-2023 років й І кварталу 2024 року різко скоротилася кількість офіційно працюючих українців, з доходів яких формуються виплати.
Як показав аудит, на початку 2021 року навантаження на 1000 застрахованих осіб становило 868 пенсіонерів, а вже на початку 2024 року – уже 945 осіб. До цього треба додати борги підприємств перед Пенсійним фондом у 50,3 млрд грн, та борги самого фонду на виконання рішень суду.
«Демографічні показники свідчать про те, що в перспективі частка населення похилого віку постійно зростатиме одночасно зі зменшенням рівня зайнятого населення», – повідомили в Рахунковій палаті.
Перевірка витрачання коштів Пенсійного фонду проходила з лютого по вересень 2024 року. За цей час вивчили роботу ПФУ за 2021-2024 роки.
Коли перерахують пенсії та наскільки збільшать виплати
Планується, що наступну індексацію пенсій проведуть у березні 2025 року. Про це говорив голова Кабміну Денис Шмигаль у вересні цього року. Нагадаємо, що у 2024 році перерахунок пенсій відбувся з 1 березня. Виплати підвищили майже на 8% (в середньому зростання відбулося на 322 грн), а середня пенсія повинна була зрости до 5 тис. 717 грн. Індексації підлягали усі пенсії, призначені по кінець 2023 року.
У 2025 році пенсії в Україні можуть зрости на 10-12%. Такий прогноз зробила старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко в ефірі Громадського радіо.
На скільки збільшать виплати буде залежати від рівня інфляції та середнього розміру зарплати на початок наступного року.
«Динаміка зарплат має велику сезонність. Пенсійний фонд публікує статистику щодо середньої зарплати, з якої платять ЄСВ, і в другому кварталі відбулося суттєве зростання. Тому цілком можливо, що пенсії підвищать на 10-12%. Минулого року цей показник становив близько 6%», – пояснила Лідія Ткаченко.
При цьому майже половина українців отримує близько 3-4 тисяч грн пенсії, а розміри виплат понад мільйона українців перевищують 10 тисяч грн.