Борис Філатов про старт розкопок на місці ймовірного розташування Лазаревської церкви: якщо нам вдасться, це буде подія на рівні історії всієї країни

Опубликовано Анастасия Кацай - пн, 18/05/2020 - 18:48
Борис Філатов

18 травня у Севастопольському парку Дніпра почали розкопки на місці ймовірного розташування Лазаревської церкви, де також може бути могила Олександра Поля. Упродовж двох місяців тут працюватиме археологічна експедиція. Це — дванадцятеро представників Інституту археології НАН України.

Нині фахівці працюють на ділянці близько 250 кв. м. Попередньо на місце розташування Лазаревської церкви вказують рештки стіни фундаменту, котрі містяться на глибині 0,4 м.

«Фігура Олександра Поля є об’єднавчою для міста — складного і різного, міста з непростою історією. Коли цьогоріч ми оголошували рік Олександра Поля, розуміли, що це має бути саме він — як людина, що дала імпульс розвитку нині існуючого Дніпра. Якщо нам вдасться, це буде не просто загальноміська, а подія на рівні історії всієї країни», — зазначив міський голова Дніпра Борис Філатов.

Він також додав, що з деякими археологами знайомий ще з часів здобуття освіти історика.

Як відомо, про новий етап у встановленні можливого розташування Лазаревської церкви, яке до цього тривало загалом не одне десятиліття, міський голова разом із науковцями заявив ще наприкінці зими.

Історичні дані свідчать, що у середині минулого століття, за часів комуністичного режиму, Лазаревську церкву та цвинтар було знищено.

Тривалий час вважалося, що рештки фундаменту споруди містяться в основі кургану-меморіалу на честь загиблих під час оборони Севастополя. Тож на той час про жодні пошукові роботи там не йшлося.

Здогадки про розташування церкви спростували за допомогою картографічних і фотодокументальних надбань дніпровського дослідника Артема Костюка. Торік він здобув муніципальний грант у програмі «Культурна столиця» і за ці кошти придбав німецький аерознімок Люфтваффе від 1944 року. Саме співставлення цієї світлини з наявними картографічними матеріалами вказало на точне місце розташування залишків Лазаревської церкви. Згодом це підтвердили археологічні розвідки.

Після підтвердження нових даних про ймовірне розташування Лазаревської церкви були проведені розширені наради з археологами, музейниками, істориками та краєзнавцями.

Борис Філатов

Начальник археологічної експедиції Дмитро Тесленко наголошує: знайдений фундамент споруди, який зроблений з гранітних блоків, дає підстави вважати, що відкритий фундамент належить саме Лазаревській церкві.

Говорячи про ймовірне місце поховання Олександра Поля, пан Тесленко запевняє: будуть перевірені всі гіпотези краєзнавців із цього приводу. Нині у дослідників є маркери, щоб ідентифікувати рештки, якщо їх буде знайдено:

«Ми виходимо на рівень давньої поверхні 19 століття та фіксуємо всі залишки споруд на цьому рівні. Якщо ми говоримо про могили, то зрозуміло, що це ями. Тож фіксуватимемо контури кожної та досліджуватимемо».

Дослідники також кажуть: дерева, що ростуть на ділянці, вести роботи їм не заважають.
Щодо подальшого облаштування Севастопольського парку та нинішнього місця розкопок, міський голова Дніпра Борис Філатов зазначив: залежно від результатів тут можуть облаштувати пантеон або кенотаф почесних мешканців.

Нині ж, на час археологічних робіт, територію охоронятимуть нацполіція та муніципальна варта. Також встановлять відеоспостереження.

Теги