Натяжна стеля чи підвісна? Шукаємо відповідь разом із експертами

Опубликовано Треплов Валерий - чт, 14/09/2023 - 08:48
1

Гарна стеля має бути ідеально рівною. Досягти цього старими способами дуже складно, та й результат не завжди виходить той, що потрібно. Тому все частіше власники приміщень під час планування ремонту вибирають натяжні чи підвісні конструкції. Що являють собою ці види стель, з чого їх виготовляють, у чому переваги та недоліки кожного, розповів проект «Steli.info».

Що це таке і в чому секрет популярності?

Натяжні та підвісні стелі є по суті ширмою для основного. Вони закривають його непривабливий вигляд, приховують місця з'єднання плит перекриття, маскують кривизну і перепади висоти, тріщини, старі плями, що не змиваються і т.д. Кріпляться натяжні та підвісні стелі на конструкції з дерева чи металу та з'їдають якусь частину висоти приміщення. Але це радше перевага, ніж недолік, вважає експерт з натяжних стель і керівник компанії «Altior» Юрій Ніконов. Адже за новою стелею можна сховати дроти, кріплення для вбудованих світильників, вентиляційні канали, трасу для кондиціонера тощо.

1

З чого роблять натяжні та підвісні стелі?

Натяжні стелі бувають двох видів: тканинні та плівкові, кріпляться вони до спеціальних багетів.

Тканинні є текстильним полотном, просоченим поліуретаном. Це міцний матеріал, який добре витримує низькі температури, але не еластичний і вологостійкий. У натягнутому стані пружинить як барабан і на вигляд дуже нагадує якісну пофарбовану стелю. Колірна гама стримана, можлива лише матова поверхня.

Плівкові зроблені з ПВХ полотна, не виносять мінусові температури, але витримують велику кількість води, мають безліч яскравих і соковитих кольорів і різні види фактури: глянсову, матову та сатинову.

Підвісні стелі роблять із гіпсокартону, алюмінію, пластику, дерева, сталі, скловолокна або мінеральної вати. Кріпляться вони на спеціальну решітку з металевого профілю або дерева, яка попередньо монтується на стелі.

Гіпсокартон для стелі більш легкий та тонкий, ніж звичайний. Незважаючи на жорсткість, він дозволяє робити складні конструкції в кілька рівнів, з плавними лініями та згинами. Стики обробляються, шпаклюються і при якісному виконанні роботи абсолютно не помітні. Стеля із гіпсокартону забарвлюється у будь-який колір. А якщо покрити її супер глянсовим лаком, вона стає схожою на натяжну.

Касети для підвісної стелі випускають із алюмінію або сталі. Вони мають чітку геометричну форму і при монтажі щільно прилягають одна до одної. Секції у заводських умовах фарбуються порошковою фарбою, додатково поліруються, покриваються лаком чи плівкою.

Плити з мінерального волокна дуже схожі на попередній варіант, але належать до бюджетних за вартістю. Монтуються аналогічно, формою бувають як квадратними, і прямокутними.

Рейки випускають із пластику, алюмінію, сталі або дерева.

Основні відмінності між натяжними та підвісними стелями

Завдання цих двох видів стель по суті однакове — закрити базову площину та створити нову, ідеально рівну. Але в іншому є суттєві відмінності.

  1.    Підготовка приміщення. Для встановлення натяжних стель не потрібно звільняти кімнату від меблів. Всі брудні роботи (свердління отворів та монтаж конструкцій для кріплення) можна зробити заздалегідь або в день встановлення, але використовувати під час роботи пилосос. У випадку з підвісними стелями, все з точністю навпаки: гіпсовий, пластиковий або металевий пил буде скрізь, тому з кімнати потрібно все винести або накрити щільною тканиною чи спеціальною захисною плівкою.
  2.    Монтаж. Підвісні кріпляться до решетування, яке змонтовано на основній стелі. Для натяжних на стінах створюється конструкція із спеціальних профілів - багетів.
  3.    Терміни. На встановлення натяжної стелі йде від 3-4 годин, все залежить від складності конструкції та площі. Підвісні можуть збиратися кілька днів, а інколи й тижнів.
  4.     Оздоблення. Натяжна стеля доставляється на об'єкт у готовому вигляді. Він не вимагає будь-яких додаткових маніпуляцій, всі принти (якщо такі задумані) наносяться до того, як полотно буде монтуватись. Іноді тканинна стеля забарвлюється на об'єкті, але це займає дуже мало часу. Підвісні стелі з набірних елементів, як правило, не вимагають додаткової обробки, а ось із гіпсокартонними треба буде повозитися. Перед фарбуванням стики заклеюють сіткою зі скловолокна (рідше з паперу), шпаклюють, вирівнюють, шліфують і потім фарбують.

1

Питання догляду за стелями та їх реставрацією у разі пошкодження дуже індивідуальні. Як і термін служби, вартість, можливість оновлення, демонтажу та відновлення на колишньому місці.


Переваги та недоліки натяжних стель
1

Плюси:

  •    встановлюються швидко, від 3-4 годин до максимум кількох робочих днів;
  •    процес монтажу відбувається практично без утворення бруду та пилу;
  •     стелі з ПВХ мають високий рівень водонепроникності;
  •    конструкція не з'їдає висоту приміщення. Виняток - наявність декількох рівнів, встановлення стельових світильників з високими стійками або необхідність сховати за полотном щось, що має великий розмір (наприклад, вентканал);
  •    мають величезні можливості для дизайнерів - варіанти освітлення, підсвічування і розстановки акцентів за допомогою світильників або декоративних ніш, принти, "зоряне небо", форма стелі і т.д.;
  •    дозволяють розмістити в міжстельовому просторі шумопоглинаючі матеріали;
  •    їх просто доглядати;
  •    мають тривалий термін служби.

Мінуси:

  •    відносно висока вартість деяких видів натяжних стель — “зоряне небо” та ін;
  •     ПВХ полотна не витримують температури нижче +1 °С;
  •    тканинні полотна не вологостійкі;
  •    у разі порушення цілісності тканинного полотна його неможливо відремонтувати — тільки заміна. Також доведеться замінювати плівкове полотно, якщо воно раптом вкрилося плямами чи пошкодилось.

Докладніше про правила вибору натяжних конструкцій для приміщень різного призначення розповідається у матеріалі “Інтерфакс” “Натяжні стелі від А до Я”.


Переваги та недоліки підвісних стель


1

Плюси:

  •   легко доглядати;
  •    використання гіпсокартону дає широкі можливості для дизайнерів при створенні цікавих і складних конструкцій;
  •    можна проектувати різні варіанти освітлення;
  •     легко влаштувати додаткову звукоізоляцію та утеплення;
  •   відносно легко ремонтуються (залежить від матеріалу).

Мінуси:

  •  тривалий процес монтажу;
  • багато бруду та пилу під час встановлення та, як наслідок, необхідність підготовки приміщення перед виконанням робіт;
  • конструкція значно знижує висоту приміщення.

Ціна питання

За словами директора компанії "Стелероб”Юрія Ліхолата, немає однозначної відповіді на запитання: "Що дорожче, а що дешевше?". Для визначення ціни робиться кошторис, у якому враховуються такі чинники, як:

  • обраний матеріал;
  • складність конструкції та кількість рівнів стелі;
  • площа приміщення та його конфігурація;
  • наявність стиків полотен;
  • кількість та якість (а звідси і вартість) світильників;
  • декоративні елементи тощо.

Принти, Double Vision, влаштування ніш, фурнітура, фарбування, лакування - в залежності від обраної стелі, кожен з цих факторів впливає на подорожчання виробу.

“В даний час споживач все частіше обирає встановлювати натяжні стельові системи. І навіть якщо їх ціна буде дещо вищою, ніж у підвісних, то згодом стає очевидною правильність цього вибору”, - пояснює головний редактор “Steli.info” Антон Дем'янченко. Стелі служать більше 15 років, якісний матеріал не приходить у непридатність, а простий догляд дозволяє підтримувати конструкцію у чудовому вигляді. Використання натяжних систем у новобудові більш ніж виправдане - будинок згодом дає усадку, але це ніяк не відбивається на зовнішньому вигляді стелі.

1

Як зробити правильний вибір?

При виборі типу стелі необхідно враховувати приміщення, в якому передбачається установка, його розмір, призначення, висоту стін, рівень вологості, наявність опалення, комунікацій, які будуть заховані за полотном і таке інше.

У дизайні обмежень немає, тож за бажанням можна встановити будь-яку стелю там, де скаже замовник. Але все-таки варто дотримуватись деяких правил:

  • глянцеві натяжні стелі візуально роблять приміщення вищим;
  • матові або сатинові підходять для спальні, вітальні;
  • у дитячих кімнатах чудово виглядає стеля із принтом, «зоряне небо» або Double Vision;
  • ПВХ полотна ідеальні там, де є підвищена вологість чи загроза затоплення – кухні, басейни, ванні кімнати та санвузли;
  • для неопалюваних приміщень (літні будиночки, сараї, гаражі, засклені балкони та лоджії) краще зупинити вибір на підвісних конструкціях. Тим більше, що за ними зручно розташовувати утеплювач.

Отже, найуніверсальніше рішення при виборі стельової конструкції — порадитись із фахівцем. Майстри знають усі переваги, недоліки та підводні камені, про які звичайний споживач навіть не здогадується. Вони оцінять фронт робіт і зможуть запропонувати найкращий варіант організації стельового простору.