Безкоштовна трансплантація кісткового мозку доступна у Дніпрі

Опубликовано Треплов Валерий - вт, 05/03/2024 - 14:02
о

Щорічно в Україні онкологічні захворювання діагностуються більш ніж у тисячі дітей. На жаль, Дніпропетровська область є лідером серед всіх регіонів у цій сумній статистиці. У 2023 році в регіоні виявлено близько 70 нових випадків, а за два роки повномасштабного вторгнення – біля 150. Це пов’язано з тим, що навіть не дивлячись на міграцію, чисельність населення все одно залишається великою за рахунок  переміщення сотні тисяч людей з окупованих територій, або тих місць країни, де ведуться активні бойові дії. Тож, роботи у спеціалістів Онкогематологічного центру КП «Регіональний медичний центр родинного здоров’я» Дніпропетровської обласної ради» значно додалося. Як і побільшало можливостей для лікування особливо важких випадків. Бо з 2024 року у медзакладі відновили трансплантацію кісткового мозку дітям та пацієнтам старше 18 років. Про те, як відбувається пересадка кісткового мозку, хто її фінансує та перспективи трансплантації у Дніпрі журналісти «Наше місто» говорили з генеральним директором «Регіонального медичного центру родинного здоров’я» Олексієм Власовим та медичної директоркою з педіатрії та онкогематології Наталією Артьомовою.

о

Олексій Власов, генеральний директор медзакладу

– Олексію Олександровичу, перед Україною останні два роки стоять величезні виклики в усіх сферах життя. Проте хвороби не будуть чекати, поки закінчиться війна, і стане легше. Життя треба рятувати прямо зараз. І коли з’явилася інформація, що ви відновили операції з трансплантації кісткового мозку, це викликало величезну гордість за наших лікарів, за область, місто і країну. Як вдалося це зробити?

– Наш Онкогематологічний центр – найбільший на Сході та Півдні України. Наразі операції з пересадки кісткового мозку дітям, крім Дніпра, роблять тільки у Києві, Львові, та у Черкасах. До повномасштабного вторгнення у Дніпрі ми встигли зробити лише одну трансплантацію кісткового мозку. Тоді була дуже складна ситуація. Мама дізналася про рак під час вагітності. Коли дитині виповнилося 5 років, на жаль, онкологію виявили і у неї. Потім почалася активна фаза війни, й рішенням МОЗУ наші маленькі пацієнти були евакуйовані за кордон. На початку березня 2022 року наших пацієнтів збирали та відправляли автобусом у Львів, а далі – в Європу, деяким з них проводили необхідні трансплантації вже там, а інші продовжили лікування в клініках Європи.

Для того, щоб зберегти потужності закладу в галузі, кожен центр повинен працювати, але залишившись без достаньої кількості пацієнтів, ми не склали руки, а вирішили використовувати цей час, щоб зробити Онкогематологічний Центр ще більш потужним, сучасним і професійним. Переймали досвід колег з Німеччини, Чехії, Іспанії і Нідерландів. Запросили з Полтави відомого дитячого гематолога і онколога Наталію Артьомову. Вона приїхала, так би мовити, на екскурсію але одразу залишилася, незважаючи на те, що у Дніпрі небезпечніше, ніж у Полтаві.

Олексій Власов додав, що потужний поштовх для розвитку трансплантації кісткового мозку в Україні у цьому році зробила і сама держава. До Програми медичних гарантій внесли пакет «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин». Не секрет, що ці операції дуже дороговартісні, а тепер вони повністю проводяться з відшкодуванням витрачених коштів державою. КП «Регіональний медичний центр родинного здоров’я» має договір з НСЗУ щодо надання цих послуг.

Продовження та інші Новини Дніпра читайте за посиланням.